Zarządzenie Nr 2/2016 Starosty Łosickiego z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie sposobu postępowania przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej
2016-01-28 14:36
Zarządzenie Nr 2/2016
Starosty Łosickiego
z dnia 26 stycznia 2016 r.
w sprawie sposobu postępowania przy załatwianiu spraw
z zakresu działalności lobbingowej
Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 9 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 z późn. zm.) – zarządza się, co następuje:
§ 1
Określa się szczegółowy sposób postępowania pracowników Starostwa Powiatowego w Łosicach z podmiotami wykonującymi zawodową działalność lobbingową oraz z podmiotami wykonującymi bez wpisu do rejestru czynności z zakresu zawodowej działalności lobbingowej, w tym sposób dokumentowania podejmowanych kontaktów.
§ 2
Podmioty działające w związku z wykonywaną działalnością lobbingową w procesie stanowienia prawa mają dostęp do Starostwa Powiatowego w Łosicach w godzinach jego urzędowania.
§ 3
Koordynowanie czynności w zakresie działalności lobbingowej należy do zadań Samodzielnego Stanowiska do Spraw Kadr i Organizacji.
§ 4
Wystąpienia podmiotów, o których mowa w § 1, które kierowane są do Starostwa mogą mieć w szczególności formę:
1) wniosku o podjęcie określonej inicjatywy legislacyjnej;
2) propozycji rozwiązań prawnych zawierających symulacje skutków ich wdrożenia;
3) zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem uchwały lub zarządzenia;
4) propozycji spotkania w celu omówienia określonej kwestii uregulowanej prawnie lub wymagającej takiej regulacji.
§ 5
Po wpłynięciu wystąpienia od podmiotu, o którym mowa w § 1, Pracownik zatrudniony na Samodzielnym Stanowisku do Spraw Kadr i Organizacji wykonuje następujące czynności:
1) rejestruje wystąpienie;
2) przyjmuje od podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową zaświadczenie albo oświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową wraz z pisemnym oświadczeniem zawierającym wskazanie podmiotów, na rzecz których wykonuje tę działalność;
3) sprawdza, czy podmiot, który wniósł wystąpienie jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność lobbingową prowadzonego przez Ministra właściwego do spraw administracji publicznej. W przypadku, gdy wystąpienie pochodzi od podmiotu niewpisanego do rejestru, przedkłada Staroście projekt informacji o zaistniałym zdarzeniu do właściwego Ministra;
4) dokonuje weryfikacji wystąpienia z punktu widzenia właściwości Starostwa,
a w przypadku stwierdzenia braku właściwości, kieruje sprawę do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie wnoszącego wystąpienie;
5) przekazuje wystąpienie do załatwienia właściwej merytorycznie komórce organizacyjnej Starostwa;
6) przekazuje niezwłocznie Pracownikowi do Spraw Promocji informację
o wystąpieniu podmiotu lobbingowego wraz ze wskazaniem oczekiwanego przez ten podmiot sposobu rozstrzygnięcia – w celu udostępnienia jej w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa.
§ 6
1. Kierownik Referatu lub Pracownik zatrudniony na samodzielnym stanowisku pracy, w zależności od przedmiotu wniesionego wystąpienia, przygotowuje na piśmie projekt odpowiedzi podmiotowi, który je wniósł, a w przypadku wystąpienia, o którym mowa w § 4 pkt 4 wyznacza termin spotkania.
2. Odpowiedzi, o których mowa w ust. 1 podpisuje Starosta.
3. Pracownik wskazany w ust. 1 przekazuje jeden egzemplarz odpowiedzi Pracownikowi wskazanemu w § 5.
4. Spotkania mogą odbywać się wyłącznie w siedzibie Starostwa. W spotkaniach powinny uczestniczyć co najmniej dwie osoby reprezentujące Starostwo.
5. Przebieg spotkania, o którym mowa w ust. 4 dokumentuje się w formie notatki służbowej, którą przekazuje się do wiadomości Staroście oraz w przypadku prowadzenia prac legislacyjnych nad projektem aktu normatywnego, załącza do akt danego projektu.
§ 7
1. Ewidencję wystąpień prowadzi Pracownik zatrudniony na Samodzielnym Stanowisku do Spraw Kadr i Organizacji.
2. W ewidencji zamieszcza się:
1) datę wpływu wystąpienia do Starostwa;
2) dane podmiotu, który wniósł wystąpienie – w tym numer wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, o ile podmiot jest wpisany do tego rejestru;
3) wskazanie podmiotów, na rzecz których wykonywana jest działalność lobbingowa;
4) określenie przedmiotu wystąpienia, w tym postulowanych w nim rozwiązań; 5) wskazanie właściwej komórki organizacyjnej Starostwa lub jednostki organizacyjnej, której przekazano wystąpienie do załatwienia;
6) opis sposobu załatwienia sprawy.
3. Dokumenty z działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa przechowywane są w aktach zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji kancelaryjnej.
§ 8
1. Pracownik zatrudniony na Samodzielnym Stanowisku do Spraw Kadr i Organizacji Starostwa Powiatowego opracowuje do końca lutego każdego roku informację
o działaniach podejmowanych wobec Starostwa w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1 podlega udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Łosicach.
§ 9
Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikom Referatów oraz Pracownikom zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach.
§ 10
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia sprawuje Starosta.
§ 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Starosta Powiatu Łosickiego
Czesław Giziński