BĄDŹMY ROZWAŻNI, UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

2013-12-27 12:35

BĄDŹMY ROZWAŻNI, UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

 

5-letnia dziewczynka zginęła w zeszłym roku podczas sylwestrowej nocy w Warszawie. Trafiona w głowę fragmentem jednego z fajerwerków zmarła, mimo natychmiastowego wezwania pomocy. Takie tragiczne wydarzenia muszą uświadomić nam, że z materiałami pirotechnicznymi nie ma i nie może być żartów* Nawet przy zachowaniu środków ostrożności i opiece dorosłych, nietrudno o wypadek. Już za kilka dni, jak co roku w Noc Sylwestrową, niebo rozbłyśnie światłem tysięcy petard i fajerwerków. Pamiętajmy jednak, że odpalane w miejscach publicznych lub na posesjach prywatnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Wśród najczęstszych obrażeń są rany dłoni ze szczególnym uwzględnieniem palców oraz rany twarzy, oczu i uszu. Wiele z nich ma charakter nieodwracalny...

Nie można zapominać, że sztuczne ognie to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. Apeluję o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa użytkowania materiałów wybuchowych:

- Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi — producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu, koniecznie w języku polskim.

- Nie wolno odpalać fajerwerków w miejscach publicznych oraz innych, w których ich użycie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi - niezachowanie środków

. ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywną, naganą i przepadkiem środków pirotechnicznych.

- Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, a także na tarasach i balkonach — nie wolno ich także odpalać z okien budynków.

- Nie należy używać materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.

- Fajerwerków oraz petard nie można odpalać z dłoni.

Przypominam także, że środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim, legitymującym się dowodem osobistym. Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia.

Wróć