Znaleziono niewybuch w Zakrzu

2020-04-22 07:50

W dniu 21.04.2020 mieszkaniec miejscowości Zakrze gmina Łosice poinformował dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach, że podczas prac polowych wyorał pocisk artyleryjski, prawdopodobnie pochodzący z okresu II wojny światowej.

We wskazane miejsce udali się: funkcjonariusz KP Policji w Łosicach nieetatowej grupy pirotechnicznej z KP Policji w Łosicach oraz Roman KASPROWICZ podinspektor ds. obronnych, OC i ZK Starostwa Powiatowego w Łosicach.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że jest to niewybuch uzbrojonego w zapalnik pocisk artyleryjski kalibru 75 mm.

W związku z powyższym miejsce oznakowano i dodatkowo sprawdzono teren wokół odnalezionego pocisku za pomocą wykrywacza przedmiotów metalowych, nie znajdując żadnych innych niezabezpieczonych przedmiotów pochodzenia wojskowego.

Patrol policji zabezpieczył miejsce znalezienia niebezpiecznego przedmiotu do czasu przyjazdu 17 Patrolu Rozminowania z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej (1WBP).

Pocisk zostanie przetransportowany specjalistycznym samochodem na teren poligonu wojskowego w Wesołej i zniszczony przez wysadzenie za pomocą ładunku wybuchowego w specjalnym przygotowanym schronie.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu prosimy o zamieszczenie informacji, że chodź od czasów zakończenia II wojny światowej minęło już 75 lat corocznie na terenie kraju od niewypałów i niewybuchów giną lub zostają kalekami ludzie w tym dzieci.

Przypominamy, że w przypadku znalezienia przedmiotów, niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego należy zachować szczególnie środki bezpieczeństwa.

Niewłaściwie postepowanie ze znalezionym niewypałem lub niewybuchem może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależności od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

Wróć