Bitwa Warszawska w pamiętnikach i w prasie

2020-04-20 13:49

17 kwietnia rusza wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. Przez najbliższe 7 miesięcy, co tydzień, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane będą materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór złożą się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Projekt „Wiktoria 1920” przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Fundacją Ośrodek KARTA.

Sto lat temu nastąpił jeden z kluczowych momentów historii Polski. Lato 1920 roku, przyniosło nie tylko militarny sukces, lecz także odpowiedź na pytanie czym jest Polska. Rzeczpospolita, która półtora roku wcześniej odzyskała niepodległość, stanęła wówczas wobec zasadniczego pytania o siebie samą. Polacy opowiedzieli się za ojczyzną. Sukces Józefa Piłsudskiego, jego generałów, polskiego wojska, zasługi znakomitych kryptologów i wielka mobilizacja społeczeństwa polskiego, na wiele lat określiły kształt Europy.

Projekt „Wiktoria 1920” to opowieść snuta głosami świadków wydarzeń sprzed stu lat. Na całość złożą się nie tylko głosy dowódców i żołnierzy, lecz także robotnic, urzędniczek, księży, artystek, mieszkańców dużych miast oraz pomniejszych miejscowości. Ich relacje pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych źródeł: listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinków z prasy czy pamiętników odnalezionych w archiwach. Tekstom będą towarzyszyć – nierzadko publikowane po raz pierwszy – zdjęcia i grafiki archiwalne.

Ta wyjątkowa opowieść o roku 1920 pozwoli czytelnikom śledzić „na żywo” wydarzenia sprzed stu lat. Zapiski zostały uporządkowane chronologicznie i oprócz sytuacji na froncie pokazują też życie codzienne Polaków, problemy wojennej rzeczywistości z jakimi się zmagano i zakres zaangażowania różnych grup i zawodów w obronę kraju. W archiwalnych fragmentach zaznaczono także, jak skomplikowana była sytuacja w innych regionach Polski i jak wciąż kształtowały się granice II Rzeczpospolitej. Projekt „Wiktoria 1920” daje szansę na poznanie epoki i uczczenie jubileuszu stulecia Bitwy Warszawskiej.

Info. https://niepodlegla.gov.pl/

Wróć