Atrakcyjność produktów regionalnych

2019-11-28 13:18

21 listopada w świetlicy wiejskiej w Zakrzu odbyło się szkolenie "Produkty tradycyjne, regionalne, narzędziem rozwoju i podnoszenia atrakcyjności obszarów wiejskich" skierowane do gospodyń z Zakrza, Rudnika, Niemojek oraz innych miejscowości z terenu Miasta i Gminy Łosice.

Maria Sudnik z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział w Siedlcach prowadziła powyższe szkolenie, które dotyczyło m.in. rejestracji produktów tradycyjnych oraz istniejącej listy obejmującej między innymi produkty z terenu powiatu łosickiego. Uczestniczki szkolenia poznały także, korzyści wypływające z posiadania zdrowych i wyjątkowych dań, zarejestrowanych na liście Urzędu Marszałkowskiego.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zakrza przygotowały poczęstunek, a Zespół Zakrze Śpiewa część artystyczną.

W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Łosickiego Katarzyna Klimiuk, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, członek Zarządu Powiatu Łosickiego Jacek Stachowicz oraz radny Miasta i Gminy Łosice Zdzisław Mieleszko.

Organizatorką spotkania była Barbara Bahniuk z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łosicach we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Zakrzu.

 

Fot. D.Kalinowska

Wróć