Dożynki Powiatowe w Sarnakach

2019-09-18 08:47

15 września 2019 roku w Sarnakach odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego, których organizatorami byli: Powiat Łosicki oraz Gmina Sarnaki. Dożynki Powiatowe objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczystość „Święta Plonów” tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii dziekan dekanatu sarnackiego ks. prałat Andrzej Jakubowicz. Po Eucharystii uczestnicy przeszli barwny korowodem na plac gminny, gdzie rozpoczęła się oficjalna część świętowania.

Po przywitaniu gości przez gospodarzy dożynek Starostę Powiatu Łosickiego Katarzynę Klimiuk i Wójta Gminy Sarnaki Grzegorza Arasymowicza odbyła się tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. Starostowie Dożynkowi Państwo Magdalena i Michał Karwaccy oraz gospodarze dożynek dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.

Na placu imprezy kolorowe stoiska kół gospodyń wiejskich cieszyły nie tylko oko, ale również podniebienie zapraszając do smakowania potraw, które w tym roku zdominował owoc krajowy. Dawny sprzęt rolniczy, wystawa motocykli, stoiska instytucji i firm związanych z rolnictwem, animacje dla dzieci czy pokazy pierwszej pomocy oraz wiele innych atrakcji czekało na odwiedzających dożynki.

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowali się młodzi utalentowani podopieczni sarnackiego GOK, Zespół śpiewaczy AURA, zespoły ludowe: Zakrze Śpiewa oraz Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka”, a na "Pożegnanie lata w Sarnakach" wystąpiły zespoły: "Viesna", "Milano" oraz "Freestyle".

Tego dnia Ochotnicza Straż Pożarna w Sarnakach świętowała 110-lecie podczas którego uroczyście odznaczono druhów medalami za zasługi dla pożarnictwa, odznakami za długoletnią służbę i wzorowy strażak. OSP w Sarnakach otrzymała od samorządu Województwa mazowieckiego okolicznościowy medal pamiątkowy Pro Masovia.

Podczas dożynek uroczyście wręczono również odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, która nadawana jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznakę otrzymali: Krzysztof Hincz z Miasta i Gminy Łosice, Romuald Jóźwiaczuk z Miasta i Gminy Łosice, Bogdan Tobota z Miasta i Gminy Łosice, Andrzej Kozak z Gminy Huszlew, Stanisław Stefaniuk z Gminy Huszlew, Dariusz Śmieciuch z Gminy Huszlew, Tadeusz Jaszczuk z Gminy Olszanka, Katarzyna Sugiera z Gminy Platerów, Łukasz Szymaniuk z Gminy Platerów, Tadeusz Chwedorczuk z Gminy Sarnaki, Grzegorz Daniluk z Gminy Sarnaki, Renata Dziwińska z Gminy Sarnaki, Małgorzata Jóźwiak z Gminy Sarnaki, Sławomir Jóźwiak z Gminy Sarnaki, Mirosław Tymoszuk z Gminy Sarnaki, Violetta Zawadka z Gminy Sarnaki, Mateusz Iwaniuk z Gminy Stara Kornica

Rozstrzygnięto konkurs na Najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa oceniała wieńce dożynkowe, biorąc pod uwagę następujące parametry: sposób wykonania wieńca, wartości artystyczne związane z kulturą wykonania wieńca dożynkowego, zachowanie elementów tradycyjnych, ogólny wyraz artystyczny oraz poziom i styl wykonania. Laureatami konkursu „Najładniejszy wieniec dożynkowy” zostali:

I miejsce – KGW w Kownatach

II miejsce –  KGW w Mierzwicach

III miejsce – KGW w Meszkach

W trakcie dożynek wybrano również najładniejsze stoisko, których na placu imprezy nie brakował. Nowatorskie rozwiązania w aranżacji stoiska, walory estetyczne, naturalne materiały wykorzystane do dekoracji stoiska kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty, zioła, trawy zwracały w szczególności uwagę Komisji konkursowej, która wyróżniła w konkursie:

I miejsce –  KGW "Nie - Zapominajka"

II miejsce – KGW w Mierzwicach

III miejsce – KGW w Ostromęczyn-Kolonii

Tematem tegorocznego konkursu kulinarnego były „Potrawy z owocami krajowymi na różne sposoby”, do konkursu zgłosiło się 15 drużyn, komisja konkursowa po skosztowaniu 36 różnych rodzajów potraw z owocami, za najlepszą uznała:

I miejsce – KGW w Ostromęczyn-Kolonii za karkówkę w sosie śliwkowym

II miejsce – KGW w Meszkach za sałatkę ze śledziem i śliwką

III miejsce – KGW w Szydłówce za żeberka karmelizowane z jabłkiem i cynamonem

Wyróżnienia zdobyli:

Justyna Leszczyńska za zupę śliwkową z dyniowymi kluseczkami

KGW "Korniczanki" za pałeczki w gruszkach

Stowarzyszenie Chlebczyn za pasztet z cukinii.

Na dożynki do Sarnak przybyli m.in. Krzysztof Tchórzewski - Minister Energii, Marek Zagórski - Minister Cyfryzacji i Senator Waldemar Kraska - Wiceminister Zdrowia, Anna Maria Siarkowska – Poseł na Sejm RP, delegacje gmin powiatu, samorządowcy, rolnicy i mieszkańcy.

Patronami medialnym Dożynek Powiatowych w Łosicach są: Gazeta Łosicka, Katolicie Radio Podlasie, Kurier Podlaski, Podlasie 24 Regionalny Portal informacyjny, Portal Łosice info, Słowo Podlasia, Tygodnik Regionalny Echo Katolickie.

 

Sponsorem głównym Dożynek Powiatowych był PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. https://www.gkpge.pl

Sponsorem głównym Pożegnania Lata w Sarnakach był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. https://www.gaz-system.pl

Wróć