Smaki mazowieckiej spiżarni z powiatu Łosickiego

2019-09-13 09:25

    Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Siedlcach, zorganizował konkurs „Poznajemy Smaki Mazowieckiej Spiżarni”. Jego celem była aktywizacja mieszkańców wsi w zakresie przetwórstwa i przedsiębiorczości pozarolniczej oraz promocja najlepszych przetworów owocowo - warzywnych, wytwarzanych na terenie Wschodniego Mazowsza. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali mieszkańcy z terenów wiejskich ośmiu powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, otwockiego, wołomińskiego. Do konkursu zgłoszonych zostało 51 różnorodnych przetworów, które oceniła komisja, w skład której weszli: przedstawiciel SANEPID-u, nauczyciel zawodu kucharz i specjaliści ds. rozwoju obszarów wiejskich MODR. Komisja konkursowa oceniła przetwory według następujących kryteriów:

- walory organoleptyczne (smak, zapach, konsystencja, wygląd)
- wartość odżywcza produktu
- atrakcyjność i innowacyjność
- estetyka i sposób prezentowania produktu
- poprawność przygotowania etykiety

Wśród laureatów konkursu II miejsce zajęła Anna Szpura (z Gminy Stara Kornica) za ocet malinowy i korzenną konfiturę z jagód, wyróżnienie otrzymała Lucyna Demianiuk (z Gminy Sarnaki) za syrop z płatków dzikiej roży.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się na scenie podczas XXVI Międzynarodowych Dni Doradztwem Rolniczym w dniu 08.09.2019 r. Z powiatu łosickiego udział w konkursie wzięły 4 osoby, które do konkursu zgłosiły 5 produktów.  

Nagrody uczestniczkom konkursu z terenu Powiatu Łosickiego ufundował Zarząd Powiatu Łosickiego.

 

Fot. MODR

Wróć