Działo się, działo i dużo obrazów powstało.

2019-08-22 12:24

    Tegoroczne warsztaty plastyczne pod hasłem "Malowane lato", którego organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Olszance, odbyły się w miejscowości Próchenki, w dniach od 5 do 15 sierpnia br. Grupę 33 osób uczestniczących w projekcie stanowiły dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości: Próchenek, Olszanki, Szydłówki. Warsztaty tradycyjnie prowadziła Ewelina Siemieniuk.

    W pierwszym tygodniu uczestnicy zajęć poznawali technikę stosowaną od dawna w Turcji zwaną ebru (marmurkowanie). Polega ona na zdobieniu papieru poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkiem czy patykiem na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. Marmurkowe dzieła były inspiracją i zostały dopełnione techniką pasteli o letniej tematyce.

    Młodzi artyści wykonywali także prace z wykorzystaniem tkanin i tektur. Efektem tego było stworzenie dekoracyjnego, ogromnych rozmiarów letniego wiejskiego obrazu.

    W drugim tygodniu dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia i zdobienia papieru czerpanego. Nasza wersja przepisu na papier czerpany była nieco inna i przystosowana do produkcji domowej. Głównym surowcem była makulatura. Powstały papier można było ozdobić wtapiając w niego ususzone kwiaty i liście oraz barwiąc go kolorową bibułą.

    Z ogromnej ilości twórczych działań wyłoniono 5 prac, które zostaną przesłane do Warszawy i wezmą udział w konkursie na najładniejszą pracę w woj. mazowieckim. Prace będą prezentowane na wystawie w siedzibie Organizatora w Warszawie w dniach 22 października - 21 listopada. Finał zaś odbędzie się 31 października. Na koniec kilka słów od naszej instruktorki "Od dawna współpracuję z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Olszance. Jestem bardzo dumna i zadowolona z pracy jaką włożyliśmy w tegoroczny projekt. Pozostaje trzymać kciuki i czekać na pozytywne wyniki konkursu”- podsumowała prowadząca warsztaty Ewelina Siemieniuk.

 

Tekst i fot. M. Chraniuk GBP Olszanka

Wróć