Zaproszenie na Dożynki Województwa Mazowieckiego

2019-08-21 14:05

Dożynki Województwa Mazowieckiego – największa tegoroczna impreza rolnicza na Mazowszu – odbędą się na błoniach zamkowych w Ciechanowie, w dniu 8 września br.

Dożynki obok charakteru religijnego oferują liczne atrakcje dające możliwość wspólnego świętowania i zabawy.

Tegoroczne Święto Plonów będzie obchodzone już po raz dwudziesty pierwszy, jednak jego tradycja sięga swoimi korzeniami dużo dalej, aż do słowiańskiej równonocy jesiennej, przypadającej pod koniec września. Mazowiecka wieś jest miejscem, gdzie praca, godność, odpowiedzialność i rodzina są filarami codziennego życia. Nie dziwi zatem fakt, iż uroczystość dożynek, organizowana co roku w innym miejscu naszego województwa, daje możliwość integracji i wspólnego podziękowania Bogu za plony przy jednoczesnej zabawie z okazji zakończenia zbiorów.

Uroczystość rozpocznie msza święta o godzinie 14:00.

Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Przekażą oni symboliczny chleb na ręce marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, starosty powiatu ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak i prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego. Podzielą się oni nim z uczestnikami dożynek.

Ceremonia dzielenia się chlebem wyraża szacunek i podziękowanie za podejmowany przez rolników trud. Świadczy o dostatku i chęci dzielenia się nim z drugim człowiekiem. Jest symbolem przekazywania pokoju i pomyślności.

W naszej kulturze dożynki zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Dlatego nieodłącznym elementem dożynkowym był i niezmiennie jest wieniec wykonany z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.

Całość wydarzenia uatrakcyjni doskonała oprawa muzyczna i artystyczna. Wystąpią lokalne zespoły m.in. Jabłoniacy, Ludowy Zespół Artystyczny. W programie przewidziane są też występy gwiazd większego formatu: Ani Dąbrowskiej oraz Varius Manx.

Wróć