Gorący czas Mistrzostw Polski

2019-06-25 09:02

    Kolejny sezon startów młodych łosickich lekkoatletów dobiega końca. Po bardzo długiej, ponad dwumiesięcznej rundzie eliminacyjnej nadszedł czas finałów, w których wystartuje aż 18 zawodników trenujących w PUKS „JEDYNKA” Łosice. Pierwszymi zawodami rangi mistrzostw kraju były XXV Ogólnopolskie Finały Czwartków Lekkoatletycznych – 15-16.06.2019 Łódź. Każdy zawodnik, który chciał dostać się do Łodzi musiał uczestniczyć w dziewięciu rundach eliminacyjnych oraz finale miejskim w Siedlcach. Awans uzyskały tyko osoby będące na pierwszych trzech miejscach rankingu i legitymujące się bardzo dobrymi wynikami sportowymi. Z łosickiego klubu taki awans uzyskało 14 osób w trzech kategoriach wiekowych. Klasy IV i młodsze (11 lat): Koźluk Aleksandra – skok w dal, Domański Szymon – skok w dal. Klasy V (12 lat): Kucewicz Weronika (mistrzyni Polski w roku 2018) skok w dal, Izdebska Emilia – rzut piłeczką palantową, Andrzejczuk Natasza - rzut piłeczką palantową, Podlipniak Weronika – 60m, Suszczyńska Karolina – skok w dal, Kolasa Aleksandra – 600m, Obrępalska Amelia – 300m. Klasa VI (13lat): Chotnicka Julia – 300m, Pomagruk Anna - rzut piłeczką palantową, Wojtczuk Maja – 60m, Gałys Szymon – 60m, Sollich Zuzanna – 60m. W grupie tej jest aż 5 osób będących uczniami „jedynej” klasy sportowej na terenie gminy i powiatu łosickiego a funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 1 w Łosicach. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łosicach zajęła I miejsce w Regionie Siedleckim w Finale Miejskim w Siedlcach, a Michał Woliński również I miejsce wśród trenerów.

    Aby wystartować w finale mistrzostw kraju w Łodzi trzeba było w rundzie eliminacyjnej zając miejsce od pierwszego do dwunastego, wyjątkiem jest bieg na 60 m, do którego kwalifikuje się szesnastu zawodników i rozgrywane są półfinały. Wysoka temperatura i bardzo duża liczba zawodników (3280 uczestników a w niektórych konkurencjach ok.100 osób) sprawiły wiele niespodzianek. Po pierwszym dniu rywalizacji awans do finałów uzyskały aż cztery łosickie zawodniczki: Sollich Zuzanna na 60m wynikiem 8.42 (5 wynik eliminacji), Kucewicz Weronika – skok w dal wynik 4.58 (5 wynik eliminacji), Izdebska Emilia – rzut piłeczką palantową – 44.5m (3 wynik eliminacji) oraz Natasza Andrzejczuk - rzut piłeczką palantową – 37m (7 wynik eliminacji). Niedziela rozpoczęła się półfinałowym biegiem na 60m i rekordem życiowym Zuzanny Sollich – 8.32 (6 wynik półfinałów) a po dwu godzinnej przerwie finałem 8.38 i bardzo dobrym 6 miejscem w kraju. Emilia Izdebska i Natasza Andrzejczuk dzielnie walczyły w rzucie piłeczką palantową, lecz rzuty powyżej 40 metrów pozwoliły zająć 9 i 11 miejsce w kraju. Najlepiej zaprezentowała się Weronika Kucewicz w skoku w dal. Po trzech pierwszych skokach (4.56/4.54/4.71) uzyskała 4 wynik i możliwość oddania kolejnych trzech skoków. Po krótkiej chwili już tylko 8 zawodniczek uczestniczyło w ścisłym finale pozostałym czterem sędziowie podziękowali za występ. Weronika oddała kolejne trzy skoki (4.74/4.61.4.69), w którym sędziowie analizowali wszystkie wyniki i ustalili kolejność, po chwili spiker zawodów ogłosił wyniki i zaprosił trzy najlepsze zawodniczki na ceremonię dekoracji, wśród nich była Weronika. Wynik uzyskany w czwartej kolejce wystarczył do zajęcia drugiego miejsca i wywalczenia SREBRNEGO MEDALU Mistrzostw Polski. Weronika w czasie tego konkursuaż czterokrotnie poprawiała rekord życiowy i miała bardzo dużo szczęścia. Złoty medal to wynik 5.01, srebrny Weroniki to 4.74, brązowy 4.73 a czwarte miejsce to 4.72.

    Najmłodsza część sekcji lekkiej atletyki klubu PUKS JEDYNKA Łosice zakończyła rywalizację i udaje się na zasłużone wakacje w czasie, których będzie uczestniczyć w sierpniowym obozie sportowym. Zaś starsi zawodnicy i zawodniczki rozpoczynają przygotowania do pozostałych mistrzostw kraju.

    Pierwsze w kalendarzu są Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U23, do których minimum na 200m uzyskała Elżbieta Jaroszewicz. Obecnie legitymuje się wynikiem 25.23 (rekord życiowy 24.92) i 18 miejscem w tegorocznych tabelach PZLA. Mistrzostwa odbędą się 29-30.06.2019 w Lublinie.

    Tydzień później rywalizację o medale rozpocznie Bartek Leszczuk,  mistrz kraju w trójskoku zarówno na stadionie, jaki i na hali. Bartek uzyskał w tym sezonie dwa minima na mistrzostwa Polski. Pierwsze w jego koronnej konkurencji trójskok - 14.35m - 3 wynik w tegorocznych tabelach oraz w skoku w dal - 6.80m - 7 wynik w tegorocznych tabelach. Mistrzostwa Polski Juniorów U20 odbędą się w Raciborzu w dniach 5-7.07.2019.

    Ostatnimi wakacyjnymi mistrzostwami kraju są Mistrzostwa Polski U18 – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – 12-14.07.2019 Poznań. Prawo startu na tych zawodach mają zawodnicy sklasyfikowani w tegorocznych tabelach na miejscach od pierwszego do dwudziestego czwartego. Z Łosic wystartują dwie dziewczyny uczennice miejscowego Liceum Ogólnokształcącego w trzech konkurencjach. Pierwsza to Kinga Sajna w skoku w dal - 5.28m oraz w trójskoku - 10.88 są to 13 wyniki w tegorocznych tabelach. Drugą to Kluj Natalia w trójskoku - 10.71 jest to 17 wynik w tegorocznych tabelach.

    Ostatnie mistrzostwa kraju to jesienne Mistrzostwa Polski U14 – Mały Memoriał J. Kusocińskiego 21-22.09.2019 Tarnów szansę startu ma Julia Terlikowska w skoku w dal.

    Zawodniczki Szkoły Podstawowej Nr 1 kategorii DZIECI w piłce ręcznej  w Łosicach awansowały do XXI Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbyły w dniach 20 – 22 maja w Płocku. Mistrzynie Regionu Siedleckiego zmierzyły się z siedmioma innymi zwycięskimi w swoich regionach drużynami z województwa mazowieckiego. Po trzydniowej rywalizacji ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco: I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 23 w Płocku, II miejsce SP Nr 300 w Warszawie, III SP Nr 2 w Małkini, IV SP Nr 9 w Pruszkowie, V PSP Nr 1 w Radomiu, VI SP Nr 2 w Radzyminie, VII SP w Regiminie i VIII SP Nr 1 w Łosicach.

    Należy również pamiętać o najstarszych zawodnikach PUKS JEDYNKA Łosice, którzy startują obecnie w zawodach nordic walking w całej Polsce. 9 czerwca  reprezentowali Łosice na Pikniku rodzinnym w Białej Podlaskiej.

    Zarząd Klubu PUKS JEDYNKA Łosice życzy wszystkim zawodnikom medali i nowych rekordów życiowych i jednocześnie dziękuje za wsparcie wszystkim rodzicom, dyrekcji ZS1 w Łosicach, Urzędowi Miasta i Gminy Łosice, Starostwu Powiatowemu w Łosicach, Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz sponsorom KRYNICA VITAMIN, BANK SPÓŁDZIELCZY w Łosicach.

    A wszyscy niech pamiętają „Królowa sportu jest tylko jedna – lekka atletyka”

 

Tekst i fot. Zarząd PUKS JEDYNKA Łosice

Wróć