Nauczyciel w Paryżu - w nagrodę za nieszablonowość

2019-05-06 11:08

    Nauczycielka historii w I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach Katarzyna Kobylińska - Chryć uczestniczyła w szkoleniu: Dzieje polskiej emigracji niepodległościowej 1939–1989. Edycja II – Polski Paryż, które zostało zorganizowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki.

    Zakwalifikowani do projektu nauczyciele brali udział w wykładach prowadzonych przez znanych historyków oraz warsztatach poświęconych polskiej emigracji we Francji w latach 1939–1989, które odbywały się Wojskowym Biurze Historycznym, Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku, Archiwum Akt Nowych i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Po kolejnych zjazdach  uczestnicy byli zobligowani wykonać trzy zadania umożliwiające przystąpienie do konkursu. Nauczycielka I LO w Łosicach znalazła się w gronie 20 nauczycieli, którzy najlepiej wykonali prace konkursowe i zostali zakwalifikowani do udziału w 5-dniowym seminarium w Paryżu. W ramach seminarium nauczyciele mogli poznać Paryż odkrywając polskie ślady w tym nadzwyczajnym europejskim mieście. W wyjątkowym miejscu dla polskiej kultury i historii w Maisons- Laffitte spotkali się z pracownikami Instytutu Literackiego. Wizyta studyjna w Szkole Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu - Ecole polonaise de Paris przybliżyła sytuację współczesnej francuskiej polonii. W słynnej Bibliotece Polskiej, w której zwiedzono Muzeum Adama Mickiewicza, Salon Fryderyka Chopina i Muzeum Bolesława Biegasa, doświadczyli nieustannie kultywowanego ducha polskości. Uczestników seminarium zaproszono także do Ambasady RP w Paryżu, Collegue de France i Muzeum Curie. Cenne doświadczenie nabyte podczas udziału w szkoleniu zapewne przyczyniły się do rozwoju zawodowego uczestników.

"Udział w takiej formie doskonalenia zawodowego przyczynia się do urozmaicania warsztatu pracy i podnoszenia kompetencji nauczyciela oraz jest elementem dbania o jakość pracy naszej szkoły" stwierdził Dyrektor ZS nr 1 w Łosicach Wiktor Boruta. 

 

 

Tekst i fot. I LO w Łosicach

Wróć