Znaleziono niewybuch

2019-04-08 11:35

    W dniu 05.04.2019 r. o godz. 14.00 w czasie prac ziemnych przy budowie ogrodzenia posesji w pasie drogowym ulicy Złotej odnaleziono przedmiot przypominający pocisk artyleryjski.

    Właściciel posesji o zdarzeniu powiadomił telefonicznie podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach.

    Stwierdzono, że jest to niewybuch pocisku artyleryjskiego kalibru 152 mm, długość 670 mm. uzbrojonego w zapalnik, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

    Niezwłocznie o zdarzeniu powiadomiono dyżurnego KP Policji w Łosicach oraz dokonano zabezpieczenia miejsca i ograniczono dostęp do niewybuchu osób postronnych do czasu przyjazdu patrolu policji.

    Na miejsce zdarzenia dyżurny KP Policji w Łosicach natychmiast skierował patrol policji.

    Po przybyciu funkcjonariuszy policji w tym policjanta z nieetatowej grupy rozpoznania minersko - pirotechnicznego KP Policji w Łosicach zarządzono ewakuację mieszkańców domu znajdującego się w pobliżu niewybuchu, wstrzymano prace budowlane na posesji osoby zgłaszającej, ograniczono ruch drogowy na ul. Złotej oraz zabezpieczono miejsce, gdzie znajdował się niebezpieczny przedmiot, do czasu przybycia patrolu rozminowania nr 17 z Jednostki Wojskowej w Wesołej.

    W dniu 06.04.2109 saperzy niebezpieczne znalezisko zabrali do neutralizacji na terenie poligonu wojskowego w Wesołej z zachowaniem środków bezpieczeństwa specjalną przyczepą do przewozy niewypałów i niewybuchów.

    Rodzina z strefy zagrożenia ewakuowała się samorzutnie na wieś do rodziny.

    Zgodnie z instrukcją Szefostwa Wojsk Inżynieryjnych MON sygnatura Inż. 387/75 możliwy promień rozrzutu odłamków pocisku artyleryjskiego o kalibru 150 - 200 mm wynosi do 1000 m, ciężar ładunku materiały wybuchowego w granicach 5 kg.

Wróć