„Zespół Szkół Nr 1 w Łosicach dla niepodległej Polski”

2018-11-13 08:32

9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Łosicach odbyły się niezwykle uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie od wielu dni przygotowywali się do tej niezwykle patriotycznej chwili. Program obchodów zaplanowano na niemalże cały dzień, który rozpoczęła już o godzinie 9:00 młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach. Akademia przygotowana przez uczniów pod czujnym okiem Joanny Tarasiuk nauczyciela historii oraz Doroty Lewczuk i Elżbiety Sokołowskiej nauczycieli języka polskiego miała na celu uświadomić obecnemu pokoleniu jak ważne jest zachowanie własnej tożsamości i odpowiedzieć na pytanie jaki jest nasz współczesny patriotyzm. Oprócz spektakularnych występów licealnej młodzieży, dzięki inicjatywie nauczycieli języków obcych Pań: Mirosławy Szoplewskiej, Anny Mikiciuk-Sergiej, Anny Borzymowskiej i Sylwii Zbrożek uczniowie złożyli naszej Ojczyźnie życzenia w wielu językach obcych – po norwesku, rosyjsku, białorusku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku, a przewodniczący Samorządu Uczniowskiego I LO Juliusz Kupiński po japońsku. Nie zabrakło również życzeń w języku ojczystym. Następnie Panie wicedyrektor Monika Piechowicz-Pura i Renata Łożecka uzupełniły przygotowaną uprzednio okazałą, szklaną „Kapsułę czasu” gadżetami związanymi z naszą szkołą. Umieszczono w niej: flagę państwową, list napisany przez uczniów I LO w Łosicach, osiągnięcia szkoły na arenie międzynarodowej w dziedzinie przedsiębiorczości, artystyczne zdjęcia klasowe, materiały reklamowe szkoły oraz kopię arkusza maturalnego z matematyki 2017/2018. Zwieńczeniem tego punktu obchodów dnia „Dla Niepodległej” było zamurowanie na placu szkolnym w specjalnie przygotowanej krypcie „Kapsuły Czasu”. O godzinie 10:20 wszyscy zaproszeni goście: Starosta Powiatu Łosickiego Pani Bożena Niedzielak, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Pan Mariusz Kucewicz,  Wicestarosta Powiatu Łosickiego Pan Karol Szymaniuk, Skarbnik Powiatu Łosickiego Pani Anna Sulińska, Kierownik PZEA Pan Leszek Szyc, Kierownik ZdsOWiKF Pani Urszula Konewko, Dyrektor ŁDK Pani Dorota Kozłowska, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Beata Obidzińska i Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Szymaniuk oraz przedstawiciele prasy zjawili się punktualnie na uroczystym wmurowaniu pamiątkowej tablicy w kształcie Polski, wykonanej z czerwonego granitu, na którym widnieją trzy daty: 1918, 2018, 2118. 

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość… Polska była, jest i będzie dopóki
duch patriotyzmu przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i pielęgnowany
w naszych sercach” powiedział dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach Pan Wiktor Boruta przykrywając kryptę z „Kapsułą czasu” pamiątkową tablicą. Następnie Pani Starosta i Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców zabrali głos zwracając się do zgromadzonej młodzieży I LO w Łosicach.

Kolejnym Punktem obchodów dnia niepodległości Polski było zasadzenie dębu stulecia nazwanego przez uczniów „Marszałkiem”. Drzewo najbardziej kojarzące się z polską tradycją zostało posadzone przed wejściem głównym do gmachu szkoły przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łosicach,
a uczniowie klas pierwszych SP 1 symbolicznie podlali świeżo posadzone drzewo. O zabranie głosu poproszono Pana Burmistrza oraz Przewodniczącą Rady Rodziców, którzy zwrócili się do uczniów z bardzo patriotycznym przesłaniem nawiązującym do pięknej, silnej i niepodległej Polski.

O godzinie 11:00 wszyscy zaproszeni goście, dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie zgromadzili się na hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach aby wziąć udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z Mazowieckim Kuratorem Oświaty biciu rekordu Guinnesa. Inicjatywa polegała na równoczesnym odśpiewaniu czterozwrotkowego hymnu Polski o godzinie 11:11. W tym niezwykłym projekcie wzięło udział prawie 5 milionów uczniów oraz około 480 tysięcy nauczycieli w niespełna 25 tysiącach szkół i przedszkoli. Zespół Szkół Nr 1 w Łosicach dołożył cegiełkę do tego sukcesu w liczbie prawie 1 tysiąca osób zgromadzonych na hali przy ulicy Szkolnej 3 w Łosicach. Oprócz odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać występy muzyczno-wokalne przygotowane przez uczniów szkoły. W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się jeszcze dwa apele.

Pierwszy, „Ojczyznę noszę w sercu…” Pod takim hasłem odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy IV b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łosicach pod kierunkiem Pani Jolanty Barańskiej. Pierwsza część to widowisko przedstawiające dzieje naszej Ojczyzny od jej legendarnych początków do czasów współczesnych. Obrazy, ruch, gesty i muzyka, uzupełnione słowem mówionym oraz piosenkami wywarły na zgromadzonych ogromne wrażenie. Tak nasi uczniowie pokazali, jak bardzo kochają swój kraj ojczysty. Patriotyzmu trzeba się uczyć od dziecka, by w chwilach wymagających poświęcenia, bez wahania poświęcić się ukochanej Ojczyźnie.
Druga część akademii to występ szkolnego chóru pod kierunkiem pana Tadeusza Gosia. A ostatnia to „Taniec wolności” w wykonaniu dziewcząt z klas IV b i IV a Szkoły Podstawowej przygotowany z pomocą Pani Joanny Pietras i Jolanty Barańskiej. Zwieńczeniem akademii były „Życzenia dla Polski” przekazane przez uczniów naszej szkoły, a wszystko na tle pięknej dekoracji, którą pomogli przygotować Rodzice uczniów kl IV b.

Drugi, pod tytułem „Pisk Białego Orła” przygotowany przez uczniów klasy
 II a i II c pod kierunkiem Pań Agnieszki Gierady i Teresy Wojnarowskiej. Była to „sentymentalna podróż”, pokazująca historię naszego kraju. Motywem przewodnim przedstawienia był biały orzeł, którego pisk, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Występ młodych, nieprawdopodobnie zdolnych artystów dostarczył wszystkim zgromadzonym wielu wzruszeń. Na widowni, obok uczniów, dyrekcji i nauczycieli gościli również rodzice.

Taki dzień szybko się nie powtórzy… dopiero za sto lat! Występy naszych uczniów to przejaw radości z tego, że możemy cieszyć się wolnością. Była to najpiękniejsza lekcja historii, ukazująca walkę Polaków o niepodległość
i odzyskanie po 123 latach niewoli upragnionej wolności, a także hołd złożony tym, którzy walcząc o Niepodległą, ofiarowali własne życie. Cześć i chwała Bohaterom!   

tekst przygotowała redakcja ZS1 w Łosicach

 

 

Wróć