Dożynki Powiatowe w Łosicach

2018-09-11 11:18

    9 września 2018 roku w Łosicach odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego, których organizatorami byli: Powiat Łosicki oraz Miasto i Gmina Łosice.

    Uroczystość „Święta Plonów” tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Zygmunta Króla, którą sprawował ks. Edward Boruc, proboszcz parafii  Trójcy Św. w Łosicach, a kazanie wygłosił ks. Andrzej Witerski – proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Łysowie. Po Eucharystii uczestnicy przeszli korowodem na Targowicę Miejską, gdzie rozpoczęła się oficjalna część świętowania.

    Po przywitaniu gości przez Starostę Powiatu Łosickiego Bożenę Niedzielak odbyła się tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. Starostowie Dożynkowi, Renata Dziwińska i Rafał Tyszuk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Łosice wspólnie z Starostą Łosickim Bożeną Niedzielak dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.

    Podczas dożynek uroczyście wręczono odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, która nadawana jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznakę otrzymali: Barbara Ostapiuk, Bogdan Wołkowicz, Olgierd Runkiewicz z Miasta i Gminy Łosice   Marek Melaniuk z Gminy Huszlew, Zdzisław Markowski z Gminy Platerów, Jerzy Filipiuk z Gminy Olszanka, Leszek Tyszuk z Gminy Sarnaki, Stefan Tymoszuk z Gminy Stara Kornica.

    36 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu łosickiego otrzymali listy gratulacyjne Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika z podziękowaniem za wieloletnią służbę.

    Starosta Bożena Niedzielak i wicestarosta Karol Szymaniuk wręczyli listy gratulacyjne laureatom AGROLGI 2018. Tytuł Mistrza Województwa Mazowieckiego Konkursu AGROLIGA 2018 w kategorii FIRMA otrzymała firma FRESH CHAMP Państwa Anny i Krzysztofa Przybylskich z gminy Łosice. Tytuł Wicemistrza Województwa Mazowieckiego Konkursu AGROLIGA 2018 w kategorii ROLNICY otrzymała Pani Hanna Woźna z gminy Olszanka.

 

Dożynki były też okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach:

Laureatami etapu powiatowego VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci ph. Bezpiecznie na wsi – upadkom zapobiegam są:

Laureatami konkursu w grupie (klasy 0-3) zostali:

I miejsce Adrian Demczuk ze Szkoły Podstawowej w Starej Kornicy

II miejsce Oliwia Knapiuk ze Szkoły Podstawowej w Mostowie

III miejsce Michał Szysz ze Szkoły Podstawowej w Platerowie

Laureatami konkursu w grupie (klasy 4-7) zostali:

I miejsce Karolina Iwaniuk ze Szkoły Podstawowej w Ruskowie

II miejsce Antoni Michałek ze Szkoły Podstawowej w Serpelicach

III miejsce Łukasz Czerka ze Szkoły Podstawowej w Platerowie

    Rozstrzygnięto konkurs na Najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa oceniała wieńce dożynkowe, biorąc pod uwagę następujące parametry: sposób wykonania wieńca, wartości artystyczne związane z kulturą wykonania wieńca dożynkowego, zachowanie elementów tradycyjnych, ogólny wyraz artystyczny oraz poziom i styl wykonania. Laureatami konkursu „Najładniejszy wieniec dożynkowy” zostali:

I miejsce – Stara Kornica

II miejsce –  Szawły

III miejsce – Bolesty

    W trakcie dożynek wybrano również najładniejsze stoisko, których na placu imprezy nie brakował.  Nowatorskie rozwiązania w aranżacji stoiska, walory estetyczne, naturalne materiały wykorzystane do dekoracji stoiska kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty, zioła, trawy zwracały w szczególności uwagę Komisji konkursowej, która wyróżniła w konkursie:

I miejsce – Stowarzyszenie Mostowianki

II miejsce – KGW w Kobylanach

III miejsce – KGW w Czuchlebach

    Tematem tegorocznego konkursu kulinarnego były „Potrawy z drobiu na różne sposoby”, do konkursu zgłosiło się 12 drużyn, komisja konkursowa po skosztowaniu 28 różnych rodzajów potraw z drobiu, za najlepszą uznała:

I miejsce – Stowarzyszenie Mostowianki za Leniwego kurczaka pod pierzynką

II miejsce – KGW w Kobylanach za Kasztany

III miejsce – KGW w Rudniku za Golonkę z indyka w winie

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: KGW w Huszlewie za Kąski do przekąski i KGW w Łuzkach za Tortillę.

    Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowały się zespoły ludowe: Korniczanie, Sąsiadeczki, Zakrze Śpiewa, Marysieńki, Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej oraz Zespół  Mandolinowy Tremolo z GOK w Sarnakach. Oprócz tego, zebrani mogli podziwiać niecodzienny pokaz konny  w strojach historycznych w wykonaniu ekipy For Pleasure, ze stajni w Werhlisiu. Występ Kapeli Podlaskiej poprzedził występ zespołu Wanda i Banda.

    Dożynki Powiatowe w Łosicach odbyły się pod honorowym Patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

    Patronami medialnym Dożynek Powiatowych w Łosicach są: Gazeta Łosicka, Katolicie Radio Podlasie, Kurier Podlaski, Podlasie 24 Regionalny Portal informacyjny, Portal Łosice info, Słowo Podlasia, Tygodnik Regionalny Echo Katolickie, Tygodnik Siedlecki.

 

Fot. D.Parafiańczuk

Wróć