I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza 14-15 września

2018-08-28 07:40

Mazowsze to nie tylko stolica – I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza 14-15 września

Pierwszy Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza odbędzie się 14-15 września w Warszawie i Górze Kalwarii. Wydarzenie ma skupić środowisko samorządowców, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i innych ekspertów z województwa mazowieckiego. Po raz pierwszy przedstawiciele tych grup spotkają się, aby poznać dobre praktyki z zakresu turystyki kulturalnej i znaleźć inspirację do promocji swoich ośrodków.

Celem Kongresu jest uświadomienie krajowej publiczności, że poza stolicą Mazowsze ma wiele do zaoferowania w obszarze kultury, historii i dziedzictwa narodowego. Pierwszym etapem jest integracja środowiska osób odpowiedzialnych za rozwój miejscowości. Kongres stworzy przestrzeń, w której samorządowcy z urzędów gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich spotkają się, aby wymienić wiedzą, kompetencjami i doświadczeniami z zakresu rozwoju miast i regionów. W trakcie wydarzenia nastąpi również cenna wymiana informacji ze społecznikami i ekspertami oraz instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz historycznych miejscowości.

Efektem tej długofalowej współpracy ma być zaktywizowanie samorządów w celu podjęcia działań w ośrodkach, które nie wykorzystują jeszcze swojego kulturowego potencjału. Popularyzacja wiedzy o historycznych miejscowościach, ich dziedzictwie i krajobrazie kulturowym ma zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania niezwykłych zakątków Mazowsza, do tej pory nieznanych szerszej publiczności.

Głównym organizatorem wydarzenia jest „Ład na Mazowszu” – Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza. Pozostali organizatorzy to Mazowiecki Instytut Kultury – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gmina Góra Kalwaria, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz uzyskało Patronat Honorowy Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

Data: 14-15 września 2018, godz. 10:00-18:00

Lokalizacja:
14 WRZEŚNIA 2018 – WARSZAWA, PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE, UL. KREDYTOWA 1, SALA KINOWA
15 WRZEŚNIA 2018 – GÓRA KALWARIA, KOSZARY ARCHE HOTEL, UL. DOMINIKAŃSKA 11

Szczegółowy program znajduje się w załączniku.

Wróć