IV FORUM pt. Tworzenie projektów społeczno-gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie lokalnej międzysektorowej Powiatu Łosickiego

2017-10-09 09:28

   4 października br. odbyło się IV Forum z cyklu sześciu spotkań, które poświęcone będą  „Budowaniu Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji rynku pracy w powiecie łosickim”.

   Zaproszonych gości i uczestników powitała Danuta Borkowska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach oraz Starosta Powiatu Łosickiego – Pani Bożena Niedzielak.

   Następnie zaproszeni goście przedstawili prezentacje nt: planów i środków na rozwój gmin i powiatów w województwie mazowieckiem w ramach funduszy europejskich, spółdzielni socjalnych osób prawnych, Centrum Integracji Społecznej, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Podczas forum prezentowało się również Miasto i Gmina Łosice.

   W drugiej część spotkania po omówieniu materiałów wypracowanych przez uczestników III Forum – pt. Analiza Czterech Zasada Ożywienia Społeczno-Gospodarczego w Powiecie Łosickim uczestnicy w kilkunastoosobowych grupach, pracowali wspólnie nad propozycjami projektów rozwoju lokalnego i aktywizacji rynku pracy opartych na wypracowanej diagnozie społeczno- gospodarczej Powiatu Łosickiego w zakresie: tj.: uszczelnianie lokalnych wycieków w firmach, instytucjach samorządowych, organizacjach pozarządowych w gminach i Powiecie Łosickim; wsparcie środowiska społeczno-gospodarczego w Powiecie Łosickim: przedsiębiorców, rolników, instytucji samorządowych i III sektora; zachęcanie do tworzenia nowych firm, instytucji i organizacji w gminach i Powiecie Łosickim pod potrzeby mieszkańców i klientów spoza powiatu; przyciąganie z zewnątrz potrzebnych firm, instytucji i organizacji pozarządowych do Powiatu Łosickiego w celu wzbogacenia i uzupełnienia oferty lokalnej. Podczas spotkania wypracowano projekty m.in. Luzolandia, Łosicka Przetwórnia Owocowo-Warzywna „OGONEK”, Centrum Informacji Regionalnej, Żłobek, 3P, Wspieramy Cię, Farma słoneczna, Łosickie Chipsy, LOT, Całodobowy dom opieki społecznej.

   Prezentacja gminy wzbogacona była przez stoiska: Małgorzaty Waszkiewicz - „Ikony Na Końcu Świata, Barbary Ostapiuk - „Koronki z Czuchleb”, Grzegorza Wasiluk - „Plantacja Stewii”, Koła Gospodyń Wiejskich w Łuzkach i Czuchlebach, Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Łosicach, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej.

 

Kolejne spotkanie z odbędzie się 7 listopada br.

Wróć