Dożynki Powiatowe w Olszance

2021-09-23 16:20

19 września 2021 roku w Olszance odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego, których organizatorami byli: Powiat Łosicki oraz Gmina Olszanka.

Uroczystość święta plonów tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Hadynowie, której przewodniczył ks. Jerzy Pietrzak proboszcz parafii Hadynów, homilię wygłosił dziekan dekanatu łosickiego ks. kan. Sławomir Kapitan. Po Eucharystii uczestnicy udali się na boisko w Olszance, gdzie rozpoczęła się oficjalna część świętowania.

Po przywitaniu gości przez gospodarzy dożynek Starostę Powiatu Łosickiego Janusza Kobylińskiego i Wójta Gminy Olszanka Grzegorza Pajnowskiego odbyła się tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. Starostowie Dożynkowi Państwo Lidia i Zbigniew Pieńkowscy przekazali na ręce gospodarzy chleb kierując słowa: Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło.

Mimo kapryśnej aury na placu imprezy kolorowe stoiska cieszyły nie tylko oko, ale również podniebienie zapraszając do degustacji potraw przygotowanych panie z kół gospodyń wiejskich.

Podczas tegorocznego święta plonów rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” w którym pierwsze miejsce zajął wieniec z Szańków Kolonii, drugie miejsce z Korczówki, a trzecie miejsce z Gminy Huszlew.

W trakcie dożynek wybrano również Najpiękniej ozdobioną potrawę, których na stoiskach nie brakowało. Pierwsze miejsce zajęła potrawa ozdobiona przez KGW "Nie - Zapominajka" z Hołowczyc Kolonii, drugie miejsce KGW Olszanka i trzecie miejsce Klub Seniora z Olszanki.

Na dożynki do Olszanki przybyli m.in. Minister - Waldemar Kraska, Poseł na Sejm RP - Krzysztof Tchórzewski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - Janina Orzełowska, Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR - Robert Ślusarczyk, Dyrektor Zlewni w Sokołowie Podlaskim PGW Wody Polskie - Piotr Woźniak delegacje gmin powiatu, samorządowcy, rolnicy i mieszkańcy.

Dożynki Powiatowe w Olszance, były uwieńczeniem ciężkiej pracy rolników, ale także było to dzień, podczas, którego mogliśmy wspólnie podziękować za tegoroczne plony. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom tego wydarzenia: Bank Spółdzielczy w Łosicach, Głuchowski Group Sp. z o.o., Zbigniew Sawtyruk Usługi Transportowe, PTH Import-Eksport Przemysław Stefaniuk, NZOZ „RAD-MED” Przychodnia Lekarzy Rodzinnych, „SUPER MARKET“ Anna Stefaniuk, Zakłady Mleczarskie Laktopol-A Spółka z o.o., P.H. „ROLPOL ŁOSICE“ Jerzy Tarasiuk, Zakład Usług Remontowo Budowlanych Jerzy Wawryniuk, Hanna i Eugeniusz Kałabun.

Wróć