„Tatrzańska niepodległa” – wernisaż online

2021-06-08 07:31

Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza na wyjątkowe wydarzenie online, które łącząc dwa miasta oddalone od siebie o 400 kilometrów, przybliży historię Tatr i Podhala. Uzupełnieniem wystawy "Tatrzańska niepodległa" Biura Programu "Niepodległa" i Muzeum Tatrzańskiego, którą można oglądać jednocześnie w Warszawie i w Zakopanem, a którą jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury oraz szkoły mogą pobrać ze strony niepodlegla.gov.pl, będzie wyjątkowa opowieść o polskich Tatrach z udziałem historyka Wojciecha Szatkowskiego. Serdecznie zapraszamy 8 czerwca 2021 r. o godz. 18.00. Transmisję będzie można oglądać na stronach niepodlegla.gov.plmuzeumtatrzanskie.pl, kanale YouTube oraz Facebook.

Wernisaż online odbędzie się 8 czerwca 2021 o godzinie 18:00. Wojciech Szatkowski, historyk sportu i popularyzator, jeden z autorów wystawy i pracownik Muzeum Tatrzańskiego, przygotował wykład i prezentację dla wszystkich miłośników Tatr w Polsce, który rozwinie tematy prezentowane na planszach wystawy „Tatrzańska niepodległa”. Transmisja będzie miała miejsce na FacebookuYoutube i stronach Muzeum Tatrzańskiego i Biura Programu „Niepodległa”.

 

Prezentacja pt.: „Od wolności do „pępka świata” (to i owo o Zakopanem w latach 1918-1939)” zabierze widzów w podróż po międzywojennym Zakopanem. To okres, w którym Zakopane przekształciło się z wioski w miasto, a ostatecznie w ośrodek sportów zimowych o światowej sławie. Na zdjęciach archiwalnych autor pokaże także, jak wyglądało Zakopane tamtych lat, opowie jakie miało zalety, a jakie wady. Nie zabraknie postaci tworzących mit i atmosferę podtatrzańskiego kurortu: Stefana Żeromskiego – ojca zakopiańskiej wolności i Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, Rafała Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Zofii Krzeptowskiej „Kapuchy”, Józefa Oppenheima „Opcia”, Bronisława Czecha, Stanisława Marusarza i wielu innych. W opowieści znajdzie się także symboliczna rola Zakopanego: miasta, które odzyskało niepodległość przed listopadem 1918 roku i które stało się miejscem na miarę marzeń z wybitnymi ludźmi, skocznią na Krokwi i kolejką na Kasprowy Wierch.

Wystawa „Tatrzańska niepodległa” jest prezentowana jednocześnie w stolicy Tatr i w stolicy Polski. W Warszawie można ją znaleźć na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, od strony ulicy Agrykola. W Zakopanem prezentowana jest na dolnych Krupówkach, przy Cukierni Samanta. Obie ekspozycje potrwają od 1 czerwca do 31 lipca 2021 i są dostępne bezpłatnie przez całą dobę. Wystawa „Tatrzańska niepodległa” to kolejna z cyklu wystaw „do pobrania” przygotowywanych przez Biuro Programu „Niepodległa”. Tę ekspozycję, jak i kilka innych, można pobrać w zakładce „O niepodległej„, wydrukować i wyeksponować.

Zapraszamy na wernisaż 8 czerwca 2021 o godzinie 18:00!

Info. niepodlegla.gov.pl

Wróć