Patroni Roku 2021 na Mazowszu

2021-02-24 11:51

Decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego rok 2021 został ustanowiony Rokiem Cypriana Kamila Norwida oraz Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin wielkiego polskiego poety i 190. rocznica wydania Konstytucji dla Europy. To idealny czas, by przypominać sylwetki i dokonania tych wybitnych, związanych z Mazowszem postaci. I choć biografia i twórczość Cypriana Kamila Norwida jest powszechnie znana i ceniona, to nadal nie wszystkim znane są dokonania Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

3 maja 1831 r. została wydana broszura, zawierająca projekt „Konstytucji dla Europy”. Wojciech Bogumił Jastrzębowski zawarł w niej wyprzedzającą swoją epokę wizję zjednoczenia narodów Starego Kontynentu. Zniesienie granic oraz stworzenie wspólnoty opartej na przestrzeganiu prawa i równości uchronić miało Europę od niszczycielskich wojen i podziałów. Dzieło powstało w czasie najkrwawszej bitwy powstania listopadowego, pod Olszynką Grochowską, w której w ciągu jednej doby poległo niemalże 20 tysięcy polskich i rosyjskich żołnierzy. Konstytucja dla Europy kolportowana była przez żołnierzy Królestwa Polskiego na ulicach stolicy w symbolicznej chwili, tj. w 40. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Napisany przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego traktat jest mało znany Polakom, mimo że zawarte w nim postulaty do dziś pozostają niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i wolności naszego kraju.

Liczę, że włączą się Państwo w zainicjowane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego działania i wspólnie uda się nam zainspirować mieszkańców naszego regionu do bliższego poznania i docenienia Konstytucji dla Europy. Rangę dokumentu podkreślił Senat RP, który 18 czerwca 2020 r. podjął uchwałę o znaczeniu edukacji europejskiej,
w której wskazuje Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego jako patrona polskiej edukacji proeuropejskiej. Inicjatywa nawiązuje również do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz kontynuacji ogólnopolskich obchodów
190. rocznicy powstania listopadowego, zarekomendowanych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Zachęcam do przeprowadzenia w jednostkach samorządu terytorialnego Wielkiego samorządowego czytania polskiego projektu Konstytucji dla Europy z 3 maja 1831 r. Wspólne czytanie historycznego dokumentu mogłoby odbywać się:

1)  w trakcie uroczystych sesji Rady Powiatu/Rady Miasta/Rady Gminy, poświęconych Konstytucji dla Europy 1831 r.,\
2)  podczas uroczystych apeli w podległych Państwu szkołach, bibliotekach, placówkach kulturalnych i oświatowych.

Proponowane przedsięwzięcia stanowiłyby uroczystą formę obchodów rocznicowych i umożliwiłyby upowszechnianie wiedzy historycznej wśród lokalnej społeczności. Byłaby to także okazja do propagowania wspólnych dla wszystkich Polaków, europejskich wartości, takich jak demokracja, równość, tolerancja i poszanowanie godności ludzkiej.

Działająca na terenie Mazowsza Fundacja My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, z którą Zarząd Województwa Mazowieckiego zawarł porozumienie o współpracy, gotowa jest służyć Państwu merytoryczną pomocą. Tekst Konstytucji dla Europy dostępny jest w Internecie, a także na stronie Fundacji. Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przygotowuje swoją edycję omawianego dokumentu. Gotowość do wsparcia merytorycznego zadeklarowali również członkowie Rady ds. Unii Europejskiej przy Marszałku Województwa Mazowieckiego oraz Konferencji Ambasadorów RP.

Jako pomoc edukacyjną polecamy książki:

„My Europa” autorstwa prof. Romana Kuźniara – Przewodniczącego Rady ww. Fundacji (wyd. Scholar),
„Jestem obywatelem Unii Europejskiej” pod red. prof. R. Kuźniara (wyd. Scholar),
„Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski” autorstwa Alicji Wejner (wyd. Jagoda).

Bliższe informacje na temat Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej, której założycielem jest wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz znajdziecie Państwo na stronach: MyobywateleUE.org, ObywateleUE.pl, DziekujeCiUnio.pl, fb.com/MyObywateleUE.

Info. mazovia.pl

 

Wróć