Debata Miasto a wojna

2021-04-06 14:46

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na debatę online poświęconą sytuacji miast w kontekście wojny polsko-bolszewickiej. Spotkanie „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej. Debata w 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych” odbędzie się 8 kwietnia br. o godz. 18.00 na profilu Facebook oraz kanale YouTube Niepodległa.

100. rocznica odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przypada 10 kwietnia 2021 roku. Odznaczenie nadane przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego uhonorowało czyny męstwa i odwagi wykazane w boju w sierpniu 1920 roku. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na rozmowę o miastach, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, jaką była wojna polsko-bolszewicka.

Prelegenci podejdą do tematu nie od strony działań militarnych, lecz przez pryzmat życia i postaw mieszkańców, sylwetek lokalnych bohaterów i bohaterek, decyzji władz lokalnych i zachowań ludzi, którzy stanęli przed koniecznością obrony miasta i własnego dobytku przed najeźdźcą. Trzej historycy opowiedzą o trzech miastach, które zmierzyły się z bolszewikami: Płocku, Lwowie i Białymstoku. Ośrodki z Mazowsza, Kresów i Podlasia pozwolą dokonać porównań, ale i poszukać powiązań i podobieństw mimo odległości.

Podczas debaty pt. „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej. Debata w 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych” przy stoliku w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich zasiądą wirtualnie: prof. Małgorzata Dajnowicz z Uniwersytetu w Białymstoku, dr Grzegorz Gołębiewski ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku i Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią. Debatę będzie można obejrzeć 8 kwietnia br. o godz. 18.00 na profilu Facebook oraz kanale YouTube Niepodległa.

Debatę będzie można obejrzeć 8 kwietnia br. o godz. 18.00 na profilu Facebook oraz kanale YouTube Niepodległa. Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych.

Info. niepodlegla.gov.pl

Wróć