Terytorialsi szkolili się w powiecie łosickim

2020-10-23 08:40

Początek października to dla żołnierzy 53 batalionu lekkiej piechoty czas dwutygodniowego szkolenia, które tym razem nie odbyło się na poligonie, lecz w rejonie odpowiedzialności batalionu - w powiecie łosickim i siedleckim.
Szkolenie zintegrowane siedleckiego pododdziału wyjątkowo nie odbyło się na obiektach wojskowych, lecz po raz pierwszy w rejonie, z którego pochodzą żołnierze szkolącej się 1 kompanii oraz plutonu ogniowego. Obozowisko rozbite zostało w miejscowości Patków natomiast szkolenia, odbywały się na terenie Nadleśnictwa Sarnaki oraz w miejscowości Łysów, gm., Przesmyki w powiecie siedleckim. Żołnierze 1 kompanii lekkiej piechoty dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym podsumowali dotychczasowe szkolenia zgrywające charakterystyczne dla trzeciego etapu szkolenia żołnierzy WOT. Terytorialsi ćwiczyli zagadnienia z zakresu współdziałania od poziomu sekcji lekkiej piechoty poprzez pluton aż do kompanii włącznie. Wykorzystanie do szkolenia stałego rejonu odpowiedzialności (SRO) pozwoliło na doskonalenie w formie praktycznej umiejętności indywidualnych, specjalistycznych oraz zespołowych żołnierzy.
- etap szkolenia zgrywającego obejmuje doskonalenie wcześniej nabytych umiejętności oraz zgrywanie pododdziałów lekkiej piechoty. Szkolenie zgrywające umożliwia przygotowanie pododdziałów w zakresie etapowego, systematycznego osiągnięcia zdolności do działania zgodnie z ich bojowym przeznaczeniem oraz w działaniach reagowania kryzysowego – podsumowuje ppor. Krzysztof Zembrzuski, dowódca kompanii 53 blp.
Razem z żołnierzami 1 kompanii szkolił się również pluton ogniowy, który obecnie jest w drugim etapie szkolenia, czyli etapie specjalistycznym. Żołnierze plutonu ogniowego ćwiczyli w zakresie dwóch specjalności: obsługa moździerza oraz w ramach grupy strzeleckiej. Łącznie w szkoleniu udział wzięło ponad 100 żołnierzy 53 blp z Siedlec.
Terytorialność jest wpisana w nazwę naszej formacji. W WOT rozumiemy ją jako przynależność do regionu oraz społeczności, którą jesteśmy gotowi bronić i wspierać. Właśnie dlatego szkolimy się w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności. Szkolenie takie daje możliwość dokładnego poznania terenu, na którym w razie wystąpienia sytuacji o charakterze militarnym, jak i kryzysów niemilitarnych, będziemy prowadzić działania i wspierać mieszkającą tam społeczność, dlatego tak istotne jest by znać ten rejon jak „własną kieszeń”.
Nieodzownym elementem organizacji szkoleń żołnierzy poza poligonami jest dobra współpraca wojska z przedstawicielami lokalnych samorządów. Szkolenie w powiecie łosickim i siedleckim było możliwe dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Podinspektora ds. obronnych, OC i ZK Starostwa Powiatowego w Łosicach – p. Romana Kasprowicza, Starosty powiatu łosickiego – p. Barbary Michoń oraz Burmistrza Miasta i Gminy Łosice – p. Mariusza Kucewicza. Serdeczne podziękowania składamy również Nadleśniczemu Nadleśnictwa Sarnaki – p. Andrzejowi Wybranowskiemu, Wójtowi gm. Przesmyki – p. Andrzejowi Skolimowskiemu oraz przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Łosice - p. Ewie Hornowskiej. Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim mieszkańcom oraz sołtysom miejscowości Patków i Łysów, którzy z dużą wyrozumiałością i serdecznością przyjęli nas na swoim terenie, dziękujemy za miłe słowa i wsparcie, jakie nam okazano.

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
 

Wróć