„Złoty Bartek”

2017-08-08 08:59

   W dniach 4-6 sierpnia 2017 roku w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Mistrzostwa Polski U18. Łosicki Klub PUKS „JEDYNKA” Łosice przy współpracy z AZS UMCS Lublin reprezentowały dwie osoby, które startowały w czterech konkurencjach.  Aby wystartować w jednej z największych imprez sportowych w naszym kraju, każdy zawodnik musiał znaleźć się w czołowej dwudziestce rankingu prowadzonego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Pierwszą osobą był Bartek Leszczuk podopieczny trenera Marka Szaniawskiego w skoku w dal oraz w trójskoku, drugą Weronika Muszyńska w pchnięciu kulą 3kg i rzucie dyskiem 1kg. Każdy z zawodników musiał najpierw przejść eliminacje i uzyskać wynik w pierwszej dwunastce żeby mieć prawo startu w wąskim finale.

   Znakomity i historyczny występ zanotował Bartosz Leszczuk. Pierwszy dzień okazał się szkołą cierpliwości i opanowania. Po trzech nieudanych próbach w skoku w dal zawodnik nie zakwalifikował się do finału w tej konkurencji, lecz drugiego dnia mistrzostw w serii eliminacyjnej trójskoku już nieźle postraszył rywali. Poprawił rekord życiowy w trójskoku – 13,80m, wypełnił obowiązujące minimum w pierwszym skoku i wygrał całe eliminacje. Trzeci dzień to długie i cierpliwe oczekiwania na start w wielkim finale. Już pierwsza próba na odległość 14,18m pokazała że Bartek jest znakomicie przygotowany i będzie się liczył w walce o złoto. Kolejne próby na odległość 14,17m i 14,12m umacniają zawodnika na prowadzeniu w całym konkursie i pokazują jego siłę. Ostatecznie po sześciu skokach okazuje się, że Bartek oddał najdłuższe skoki w konkursie i zdobył ZŁOTY MEDAL MISTRZOSTW POLSKI U18 w TRÓJSKOKU. To pierwszy złoty medal w tej konkurencji dla wychowanka Łosickiego Klubu Lekkoatletycznego. Warto przypomnieć, iż Bartek w lutym na Halowych Mistrzostwach Polski U18 w Toruniu wywalczył brązowy medal w tej samej konkurencji.
   Drugą osobą startującą na Mistrzostwach Kraju U18 jest o rok młodsza Weronika Muszyńska. To młoda, zdolna miotaczka o nieprzeciętnych warunkach fizycznych. Pierwszego dnia zakwalifikowała się do finału pchnięcia kulą z wynikiem 12,48m. Drugiego dnia w sesji porannej uzyskała 16 wynik w rzucie dyskiem – 29,63m oraz w sesji wieczornej wystartowała w wielkim finale kuli. Konkurs finałowy zakończyła na 9 miejscu z wynikiem – 12,54m.
   Do grupy wakacyjnych uczestników Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce należy zaliczyć również Elżbietę Jaroszewicz, uczestniczkę Młodzieżowych Mistrzostw Polski U23 na 100m i Seniorskich Mistrzostw Polski. Ela w Białymstoku biegała dwukrotnie dystans 100m uzyskując czasy 12,55s oraz 12,48s oraz sztafetę 4x100m. To właśnie w sztafecie biegając drugą zmianę wywalczyła z koleżankami z zaprzyjaźnionego lubelskiego klubu historyczne 5 miejsce seniorskich mistrzostw kraju z czasem 47,20s.

   Zarząd Klubu PUKS „JEDYNKA” Łosice pragnie serdecznie podziękować za wsparcie Urzędowi Miasta i Gminy Łosice, Wójtowi Gminy Huszlew – Stanisławowi Stefaniukowi, firmie – WOKAS Łosice, Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz wszystkim sponsorom, kibicom i sympatykom lekkiej atletyki. Jednocześnie zachęcamy do śledzenia dalszych występów młodych łosickich zawodników w szczególności na wrześniowych zawodach międzynarodowych, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Mistrzostwach Polski U16.

 

Tekst i fot. Zarząd Klubu PUKS „JEDYNKA” Łosice

Wróć