„Wakacje w muzeum” – spędźmy to lato odkrywając skarby polskich muzeów!

2020-07-24 07:47

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło wyjątkową mapę muzeów, wystaw i innych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w ramach rodzinnego poznawania Polski. Jeśli tegoroczne lato spędzacie w kraju, mamy dla Was szereg propozycji w każdej części Polski. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie - niezależnie od wieku i zainteresowań.

Muzealne propozycje przygotowaliśmy w podziale na 5 regionów:

  • Wschód - województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie
  • Zachód – zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie
  • Północ – warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie
  • Południe – śląskie, małopolskie i opolskie
  • Centrum – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie

Naszą wakacyjną podróż rozpoczynamy od wschodu. Lato z rodziną we wschodniej Polsce można spędzić na pięknym Podlasiu, bogatej kulturowo Lubelszczyźnie lub Roztoczu zwanym rodzimą Toskanią.

W imieniu Muzeum Lubelskiego w Lublinie zapraszamy na archeolokacje, czyli poszukiwanie zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych. Inną propozycją jest wyjątkowa kolekcja pojazdów konnych znajdująca się w Muzeum-Zamku w Łańcucie – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Miejsce to słynie m.in. ze świetnie zachowanych wnętrz mieszkalnych.

Pełna lista miejsc i atrakcji we wschodniej Polsce dostępna tutaj.

Jeśli wakacje spędzacie nie na wschodzie, a na zachodzie Polski -  tam również mamy dla Was ciekawe propozycje. „Bajkowe poranki” przygotowane przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to gratka dla najmłodszych – oglądanie starych bajek w sali kinowej połączone jest z warsztatami. Po „Bajkowych porankach” można się wybrać na grę terenową „Trzy po trzy” zorganizowaną przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Pod kodami QR znajdziecie zadania, intelektualne wyzwania, a nawet małe prowokacje artystyczne dotyczące dzieł znajdujących się w muzealnych zbiorach.

Pełna lista miejsc i atrakcji w zachodniej Polsce dostępna tutaj.

Z zachodu przeniesiemy się na północ. Ta część naszego kraju jest unikalna pod względem wspaniałej mazurskiej i kaszubskiej przyrody, nadbałtyckich kurortów oraz miejsc łączących historię Polski, Prus, Litwy, a nawet Skandynawii.  Będąc na Północy warto zwiedzić jeden z najwspanialszych zamków średniowiecznej Europy, obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku. Rodzice z dziećmi mogą przeżyć przygodę ze specjalną audiowycieczką. To fabularna, dźwiękowa relacja z dni po bitwie pod Grunwaldem połączona ze zwiedzaniem zamkowych pomieszczeń. W latach jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcamy też do odwiedzenia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Pełna lista miejsc i atrakcji w północnej Polsce dostępna tutaj.

Kolejnym kierunkiem będzie południowa część kraju. Górskie strome pasma, łagodne wzgórza, najważniejsze ośrodki historycznej Polski i mnóstwo Parków Narodowych mogą na południu kraju skusić każdego turystę. Jeśli chcecie poznać odległą i często niezrozumiałą kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni zapraszamy do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie. Muzeum Manggha to jedyna państwowa instytucja popularyzującą kulturę japońską w Polsce. Wystarczy zaledwie pół godziny jazdy samochodem, by z Krakowa przenieść się do Wieliczki, gdzie warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. Letnia wizyta z rodziną w Wieliczce nie musi tylko ograniczać się do odwiedzin we wspaniałej, głębokiej na ponad 100 metrów kopalni soli. Kolejna muzealna ekspozycja to średniowieczny Zamek Żupny – historyczna siedziba zarządu kopalni.

Pełna lista miejsc i atrakcji w południowej Polsce dostępna tutaj.

Wakacyjne atrakcje w centralnej Polsce można spędzać bardzo różnorodnie. Turyści mogą zarówno poznawać wielkie miasta, takie jak Warszawę i Łódź, wypoczywać nad rzekami i jeziorami lub w którymś z rozległych mazowieckich lasów. Jedną z propozycji jest wyjazd nad Pilicę do urokliwego miasteczka Warka. Wakacyjna wyprawa zyska więcej, jeśli będzie połączona ze zwiedzaniem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bezpłatnych, plenerowych koncertów przygotowywanych w ramach „Letniej Strefy Muzyki”. To kameralne spotkania z muzyką, na terenie pięknego parku, który otacza muzeum. Latem warto również odwiedzić Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i wybrać się na spacer wodnym szlakiem. Dorosłych i dzieci z pewnością może też zaciekawić gra terenowa „Wytrop drzewa” czy tematyczne spacery „Bliskie spotkania z przyrodą Łazienek Królewskich.

Pełna lista miejsc i atrakcji w centralnej Polsce dostępna tutaj.

Dzisiaj rozpoczynamy od prezentacji muzealnych atrakcji na wschodzie Polski. W kolejnych dniach będziemy zapraszać do kolejnych – równie pięknych i bogatych kulturowo – regionów naszego kraju.

Jak spędzić rodzinne lato na wschodzie Polski?

MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU

Cała rodzina może oglądać panoramę pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego. Dzieci i dorośli mogą tam bawić się multimediami z grami tematycznymi: Twierdza Przemyśl, Rozstrzelane miasto, Opowieść o Żydach przemyskich, Credo na dwa głosy. To doskonała okazja do zapoznania się z historią regionu i ciekawego spędzenia czasu.

Muzeum organizuje również „Warsztaty na wynos”, których tematyka nawiązuje do muzealnych ekspozycji. Przykładem jest warsztat „Dzieło na desce. Co to jest ikona?”. Każdy uczestnik otrzymuje deseczkę, kalkę, tubkę z farbą reprodukcje ikony oraz instrukcję. Może dzięki temu stworzyć swoją kopię jednego z dzieł ze zbiorów muzeum. Dzieci, ale nie tylko, mogą także dostać tekturowe modele do sklejania, np. zabytkową skrzynię ludową, kapliczkę, model jachtu Dar Przemyśla, Starą Synagogę, tank wojskowy.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej od 2019 r. jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

MUZEUM LUBELSKIE

Muzeum Historii Miasta Lublina mieści się w Bramie Krakowskiej, wzniesionej dzięki Kazimierzowi Wielkiemu po najeździe Tatarów w 1341 roku i będącej jedną z dwu bram w murach obronnych miasta.  Ekspozycja opowiada dzieje Lublina na przestrzeni ponad 10 wieków.

W muzeum znajdują się zarówno zabytki archeologiczne, jak i materiały ikonograficzne, dokumenty i przedmioty użytku codziennego. Dodatkową atrakcją jest niepowtarzany widok na Lublin z ostatniej kondygnacji ekspozycji, wewnątrz Muzeum, z wysokości 36 m. n. p. m. To propozycja dla wielbicieli historii i panoramicznych widoków.

Muzeum Lubelskie już wkrótce decyzją ministra kultury prof. Piotra Glińskiego zostanie podniesione do rangi Muzeum Narodowego w Lublinie i będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Placówka przygotowała specjalne letnie wydarzenia dla dzieci:

Do 2 sierpnia - Na tropie lubelskich zabytków. Donżon

W lipcu rodziny z dziećmi mogą zwiedzać donżonu – najstarszego obiektu lubelskiego wzgórza Zamkowego. Podczas wizyty nie tylko wspólnie odkryją wiele tajemnic, które skrywają średniowieczne mury, ale także dowiedzą się o fascynującej pracy archeologów i zabytkach odnalezionych na terenie wzgórza, gdzie niegdyś istniał zamek, a dziś mieści się muzeum.

3 sierpnia – 30 sierpnia: Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica Trójcy Świętej

Rodziny z dziećmi mogą poznawać Kaplicę Trójcy Świętej – niezwykłą budowlę na wzgórzu Zamkowym, która pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Podczas wizyty dowiedzą się, dlaczego ta budowla jest wyjątkowa, co przedstawiają malowidła, które pokrywają jej ściany, oraz kto i dlaczego wydrapał tajemnicze napisy.

W przygodzie  ze zwiedzaniem Donżonu i Kaplicy Trójcy Świętej pomoże specjalnie przygotowana karta pracy oraz film edukacyjny z cyklu „Muzeum jest fajne!”, który przedstawia  dziecięcy przewodnik – Jadzia. 

Archeolokacje

Sekcja Archeologii Muzeum Lubelskiego wybrała 10 archeolokacji, czyli zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych, które świadczą o długiej i bogatej historii Lubelszczyzny. Niektóre są widoczne na pierwszy rzut oka, innych trzeba szukać w gąszczu drzew.

Pierwsze 500 osób, które będzie chciało zabawić się w archeolokacje otrzyma bezpłatne papierowe mapy. Do każdej z nich dołączony jest zestaw dziesięciu naklejek, które otrzymają rodzice, aby po wspólnej wizycie w danym miejscu przekazać je dzieciom i przykleić na mapce archeologicznych atrakcji Lubelszczyzny.

MUZEUM – ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Otoczone starym parkiem angielskim Muzeum-Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Słynne jest ze świetnie zachowanych wnętrz mieszkalnych zachowanych z czasów właścicieli. Jedną z głównych atrakcji jest także tamtejsza kolekcja pojazdów konnych.

Uwagę rodzin z dziećmi szczególnie może przyciągnąć fotelik – berżera z XVIII w. stojący w Salonie Bouchera dla dziecka lub pieska. Najmłodsi mogą również skorzystać z przejażdżki powozikiem zwanym Ziegewagen, który czeka na nich w Salce Ekspozycyjnej w Wozowni.

MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU

W Ratuszu w Białymstoku – siedzibie głównej Muzeum Podlaskiego - mieści się Galeria Malarstwa Polskiego - kolekcja ponad 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, działających w ciągu ostatnich 250 lat. Można tu zobaczyć prace Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Jana Stanisławskiego, Witkacego, Juliusza Kossaka i wielu innych, wybitnych polskich artystów.

Dzieci w wieku 7-12 lat szczególnie może zainteresować wakacyjne zwiedzanie Ratusza z kartą zadań „Podróże Małe I Duże”. Najmłodsi wraz z rodzinami dowiedzą się, czym dawniej podróżowano, jakie zakątki świata były dla artystów najbardziej malownicze, jak wielkie znaczenie miała pewna podróż służbowa króla Polski Jana III Sobieskiego oraz co dawniej zabierały ze sobą w podróż eleganckie damy. 

Z kolei „Plener Malarski Przed Ratuszem” przybliży rodzinom z dziećmi jak artyści malowali piękno przyrody, ciekawe miejskie budowle i uliczki. Będzie można także dowiedzieć się czym jest pejzaż oraz jak przedstawić na płótnie przyrodę lub widok miasta. Następnie dzieci same będą mogły wybrać się w plener malarski na białostockim Rynku Kościuszki, aby namalować najbardziej charakterystyczne budowle miejskie, uliczki i zaułki.

Nastolatków i ich rodziców może zaciekawić również historia najsłynniejszego polskiego astronoma. Wystawa „Mikołaj Kopernik. Opowieść O Życiu I Dziele” przedstawi poza naukowymi wiele innych umiejętności i pasji tego, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Zwiedzający dowiedzą się, że ten wielki astronom był także duchownym, miał ogromną wiedzę matematyczną, zajmował się ekonomią, a nawet bronił zamku w Olsztynie przed Krzyżakami. Dowiedzą się również jak wyglądało dzieciństwo Kopernika, czy jadł toruńskie pierniki oraz jakie dolegliwości można było u niego wyleczyć. Będzie można także poznać okoliczności wydania dzieła „O obrotach sfer niebieskich” oraz dowiedzieć się jak działały używane przez Kopernika instrumenty astronomiczne.

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY

W Muzeum mieści się stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.

Dla rodziny z dziećmi w wieku 7-12 lat placówka w Choroszczy oferuje kilka atrakcji:

Cztery Pory Roku W Parku w Choroszczy

W trakcie tych prowadzonych z zeszytem edukacyjnym zajęć w parku cała rodzina pozna informacje o roślinach i zwierzętach oraz zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku.

Sztuka Pisania

Wykład ilustrowany planszami + zajęcia interaktywne.

Podczas zajęć uczestnicy śledzą historię, jaką przeszły litery od obrazka do dzisiejszego kształtu. Zajęcia polegają na ćwiczeniach, w czasie których dzieci odtwarzają dawne sposoby przekazywania wiadomości. Poznają również pojęcia związane z pismem (piktogram, pismo klinowe, tabliczki gliniane, papirus, skryba, pergamin, iluminacja itp.).

Salonowy Savoir - Vivre

W trakcie tych interaktywnych zajęć uczestnicy poznają etykietę związaną ze spożywaniem posiłków. W części teoretycznej dowiedzą się o zmianach jakie zachodziły w sposobach wspólnego spożywania posiłków i nakryciach stołu od starożytności po czasy współczesne. Później każdy będzie mógł w praktyce przećwiczyć samodzielne nakrywanie do stołu. Całość uzupełniają zagadki dotyczące dawnych nazw dzisiejszych potraw.

Bajanie O Fajansie, Szkle i  Porcelanie

Na tych zajęciach rodziny wraz z dziećmi mogą wykorzystać swoją twórczą ekspresję i wyobraźnię. W części teoretycznej uczestnicy poznają podstawy różnych technik wykonywania i ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych oraz szklanych w minionych epokach. Następnie mogą dowiedzieć się o różnych rodzajów zdobień na poszczególnych tworzywach: fajansie, szkle i porcelanie. Na zakończenie zajęć każdy zaprojektuje i wykona swój własny, niepowtarzalny pojemnik na drobiazgi.

Muzeum Podlaskie od stycznia 2020 r. jest współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu 2020 r. Muzeum podpisało list intencyjny ws. utworzenia nowego oddziału – Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach k. Suchowoli.  

Muzea w Przemyślu, Lublinie, Białymstoku, Łańcucie oraz ich oddziały, jak muzeum   w Choroszczy - to tylko wybrane przykłady. Placówek z wspaniałymi zabytkami i wystawami jest we wschodniej Polsce mnóstwo. Ten region, gdzie od setek lat łączyła się historia polska, ukraińska, białoruska, litewska, żydowska i wiele innych, stworzył fascynującą i bogatą mieszankę kulturową. Miejsca na Wschodzie na rodzinną nudę brak.


O akcji „Wakacje w muzeum”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje nadzór i opiekę nad muzeami zlokalizowanymi w każdym z regionów Polski. Na tej podstawie stworzyliśmy mapę zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zwiedzać podczas wakacji w ramach familijnego poznawania Polski. Tak powstała letnia akcja „Wakacje w muzeum”. Ma ona przede wszystkim inspirować rodziny z dziećmi w urozmaicaniu wypoczynku w sposób łączący naukę z rozrywką.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wróć