Niewybuch

2020-07-21 09:52

20.07.2020 r. w Łosicach przy przygotowywaniu gruzu do kruszenia na kruszarce niewiele brakowało żeby doszło do tragedii. Operator koparki ładując gruz na przesiewacz załadował wraz z gruzem i ziemią do przesiewania przedmiot przypominający pocisk artyleryjski. O zdarzeniu niezwłocznie powiadomił na numer alarmowy policję.

Dyżurny KP Policji w Łosicach skierował w miejsce zdarzenia patrol prewencji, policyjnego pirotechnika oraz podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach w celu przeprowadzenia rozpoznania.

Na miejscu stwierdzono, że jest to niewybuch pocisku artyleryjskiego kalibru 152 mm, długość 650 mm. uzbrojonego w zapalnik, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Promień rozrzutu odłamków pocisku artyleryjskiego o kalibrze 150 mm wynosi do 1000 m, ciężar ładunku materiały wybuchowego w granicach 5 kg.

W związku z tym wstrzymaną pracę obsługi kruszarki i zabezpieczono teren przed wejściem na teren zagrożony osób postronnych do czasu przyjazdu 17 patrolu saperów z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

W dniu 21.07.2020 saperzy niebezpieczne znalezisko przemieszczą z zachowaniem środków bezpieczeństwa na teren poligonu wojskowego w Wesołej w celu zniszczenia.

Info. R Kasprowicz 

 

Wróć