TECHNIKA I SZKOŁY BRANŻOWE - SZKOŁĄ Z PRZYSZŁOŚCIĄ

2017-06-12 14:15

    Zespół Szkół nr 2 w Łosicach jest jedną z łosickich placówek oświatowych, która w swojej bogatej ofercie edukacyjnej posiada technikum, w którym kształci: techników mechaników, budownictwa, informatyków, spedytorów jak również szkoły branżowe kształcące mechaników pojazdów samochodowych, monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monterów sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, kierowców mechaników oraz liceum ogólnokształcące o profilu policyjnym. Wciąż rosnące na rynku pracy zapotrzebowanie na w/w fachowców sprawia, że placówka każdego roku rozważa powoływanie nowych kierunków i profili kształcenia.

    Poza zdobywanie wiedzy ogólnej uczniowie swoje umiejętności praktyczne rozwijają w okolicznych firmach i warsztatach rzemieślniczych. Organizowane są również szkolenia.

    W ostatnim czasie w ZS nr 2 odbył się cykl szkoleń dla uczniów klas budowlanych przygotowujących się do egzaminów na trzy kwalifikacje tj.: montaż systemów suchej zabudowy, wykonywanie robót malarsko-tapeciarskich oraz posadzkarsko-okładzinowych poprowadzonych przez przedstawicieli firm tj. KNAUF - producent materiałów budowlanych (tynki, gładzie i masy szpachlowe, płyty gipsowo-kartonowe, kleje, fugi i silikony, wylewki, ocieplenia), HENKEL- specjalizującej się w produkcji klejów, chemii budowlanej i technologii stosowanych w przemyśle i CAPAROL- producent profesjonalnych farb i systemów ociepleń. Każda z tych firm przedstawiła swoje wyroby i materiały pomocnicze. Poszczególni przedstawiciele oprócz prezentacji swoich wyrobów i materiałów pomocniczych zaprezentowali wraz z uczniami wykonanie np. ścianki z otworem drzwiowym, która bardzo często pojawia się na egzaminie praktycznym zawodowym, jak w łatwy i szybki sposób można wykończyć ścianę zewnętrzną elewacji i jakich błędów nie należy popełniać w przygotowaniu podłoża i malowaniu Uczniowie zapoznali się z rodzajami tapet i zasadami ich przyklejania. Młodzi – przyszli fachowcy poza utrwaleniem zdobytej wiedzy w szkole byli zainteresowani tym co zobaczyli a najbardziej nowinkami, które pojawiają się w tak szybkim tempie na rynku. Pytania, które padały świadczyły o zainteresowaniu i chęci poszerzenia i kontynuowania zdobytej wiedzy w praktyce.

 

Tekst Mariola Romaniuk

Fot. ZS Nr 2

Wróć