„Jedynka” startuje

2017-06-05 09:24

    Maj to tradycyjnie początek startów lekkoatletów z Łosic jak i z terenu całego kraju. Jest to szósty sezon startów zawodników PUKS „JEDYNKA” Łosice przy wsparciu Miasta i Gminy Łosice, Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaprzyjaźnionych klubów sportowych oraz miejscowych sponsorów. Pierwsze dwa tygodnie sezonu są dla zawodników klubu bardzo udane. Już w pierwszym starcie – Biała Podlaska 13 maja wystartowała piątka zawodników, z czego dwójka uzyskała wyniki uprawniające do startu w Mistrzostwach Polski U18. Wracający z kilkudniowego obozu zaplecza kadry narodowej w Spale nasi kadrowicze Weronika Muszyńska (Łosice) i Bartosz Leszczuk (Huszlew) stawiła się na I Młodzieżowym Mityngu Klasyfikacyjnym i uzyskali znakomite wyniki. Weronika pchnęła kulą 3kg na odległość 13,02m oraz rzuciła dyskiem 1kg – 31,47m zaś Bartek skoczył w trójskoku 13,33m. Wszystkie te wyniku uprawniają zawodników do startu w Mistrzostwach Polski U18 które odbędą się w Warszawie na początku sierpnia. Pozostali zawodnicy Elżbieta Jaroszewicz – 100m – 13,15 Gabriela Obzejta – 300m – 47,07 oraz Karolina Czarnocka – 300m – 52,40.

    Kolejnym startem były Mistrzostwa Powiatu Łosickiego w lekkiej atletyce. Tradycyjnie rozgrywane na gościnnym stadionie w Kornicy. Dorobek zawodników PUKS to 13 medali: 7 złotych – Weronika Muszyńska kula 3kg (11,61m), Sajna Kinga skok w dal (4,73m), Czarnocka Karolina 300m (49,95s), Mikołaj Muszyński kula 5kg (9,42m), Kluj Natalia skok wzwyż (140cm), Gabriela Obzejta 100m (14,16s) (Gimnazjum nr 2), sztafeta starsza N. Kluj, K. Kamińska, K. Sajna, W. Demianiuk (55,79s), 5 srebrne – Karolina Kamińska skok w dal (4,23m), Dymowska Julia 100m (14,36s), Karsuska Magdalena 600m (2,16.45), Aleksandra Andrzejczuk skok wzwyż (135cm) (Gimnazjum nr2), sztafeta młodsza J. Dymowska, K. Czarnocka, W. Iwaniuk, M. Krasuska (57,03s), 1 brązowy – Weronika Iwaniuk skok w dal (4,08m). Wszyscy medaliści uzyskali prawo startu w mistrzostwach rejonu siedleckiego.

    Szkolna liga LA to zawody dla szkół ponadgimnazjalnych. Jedyną reprezentantką łosickiego Klubu 19 maja w Siedlcach była tegoroczna maturzystka Elżbieta Jaroszewicz. Najlepsza obecnie sprinterka z powiatu łosickiego po raz czwarty z rzędu zdobyła mistrzostwo rejonu siedleckiego w biegu na 100m wynikiem 12,79s.

    Dzień później trójka zawodników wystartowała w Zamościu w Otwartych Mistrzostwach Województwa LZS w LA. Regionalna Runda Eliminacyjna DMP. Brązowy medal zdobyła Elżbieta Jaroszewicz w biegu na 200m (26,18s)  która dodatkowo biegała na 100m (12,82s), zaś bardzo dobre wyniki uzyskał Bartek Leszczuk w trójskoku (13,43m najlepszy wynik w tabelach krajowych) oraz Weronika Muszyńska w pchnięciu kula 3kg (11,95m).

    Mistrzostwa Rejonu Siedleckiego w LA na poziomie gimnazjalnym odbyły się 23 maja na stadionie miejskim w Siedlcach. Efektem rywalizacji sportowej są dwa złote i dwa brązowe medale uczniów Gimnazjum nr 1. Zawody rozpoczęły sztafety 4x100m kobiet i mężczyzn. Nasza kobieca sztafeta w składzie: Natalia Kluj, Karolina Kamińska, Kinga Sajna i Karolina Czarnocka były bez konkurencyjne i wygrały z czasem 54,98s zdobywając złoty medal i tytuł mistrza rejonu. Po biegach sztafetowych jednocześnie rozpoczęły się konkursy skoku w dal i pchnięcie kulą. W obu konkurencjach wystartowały dziewczyny z Łosic. Brązowy medal w skoku zdobyła Kinga Sajna wynikiem 4,60 a czwarte miejsce zajęła Karolina Kamińska wynikiem 4,57. Jednak prawdziwą siłę łosickiej lekkiej atletyki pokazała Weronika Muszyńska, która broniła tytułu zdobytego przed rokiem. W całym konkursie oddała tylko trzy rzuty, z których każdy był, o co najmniej 1m dłuższy niż pozostałych rywalek. W pierwszej niezbyt udanej próbie kula wylądowała ok. 11m, po krótkiej rozmowie z trenerem i korekcie ustawienia Weronika posyła kule na odległość 12,51m zbierając oklaski od publiczności i pozbawiając wszystkie rywalki złudzeń kto dziś jest najlepszy. Trzecia próba to rzut na odległość 12,01m i koniec konkursu, najlepszy wynik zawodów, złoty medal i tytuł mistrzyni rejonu. W tym samym czasie odbywały się eliminacje biegów sprinterskich. Z dobrej strony zaprezentowały się obie młode sprinterki reprezentujące Gimnazjum nr 1 – Julia Dymowska i Gimnazjum nr 2 – Gabriela Obzejta. Obie zawodniczki biegały w różnych seriach eliminacyjnych ale uzyskały identyczny czas 13,90 i prawo startu w finale 100m. Z przyczyn zdrowotnych nie wystartowała Gabriela zaś Julia po nieco słabym starcie zajęła ostatecznie szóste miejsce. Dobrze w biegu na 300m zaprezentowała się Karolina Czarnocka uzyskując wynik 48,35s poprawiła rekordy życiowy o prawie 2 sekundy. Jedynym reprezentantem Klubu wśród panów był Mikołaj Muszyński brat Weroniki i początkujący kulomiot. W konkursie pchnięcia kulą 5kg zaprezentował się bardzo dobrze bijąc rekord życiowy - 9,54m. Konkurencją kończącą zmagania młodych lekkoatletów był skok wzwyż kobiet. Łosice reprezentowały Kluj Natalia (Gimnazjum nr1) i Aleksandra Andrzejczuk (Gimnazjum nr 2). Ola to zawodniczka która po raz pierwszy uczestniczyła w zawodach tej rangi zaś jej nieco starsza koleżanka Natalia już zdobywała medale na różnego rodzaju zawodach.  Również i tym razem nie zawiodła i pokonując poprzeczkę na wysokości 135cm została brązową medalistką mistrzostw rejonu. Wszystkie medalistki uzyskały prawo startu na mistrzostwach województwa, które odbędą się 6 czerwca w Siedlcach.

    Równie dobre rezultaty uzyskują młode i zdolne zawodniczki Szkoły Podstawowej nr 1 w Łosicach- PUKS „JEDYNKA” Łosice. Podczas Mistrzostw Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym 10 maja rozgrywanych na stadionie miejskim w Łosicach wywalczyły pierwsze miejsce (1123pkt.), pamiątkowy puchar i prawo startu w mistrzostwach rejonu. Start na Mistrzostwach Rejonu Siedleckiego to 6 miejsce i wynik 1105pkt. Czwórbój to rywalizacja zespołowa. Sześć zawodniczek z drużyny startuje w czterech konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką oraz bieg na 600m. Uzyskane wyniki są przeliczane na punkty i sumowane. Łosice reprezentowały Wiktoria Szewczuk, Julia Boruta, Chalimoniuk Zuzanna, Muder Gabriela, Rudaś Dominika, Chotnicka Julia.

    Do końca dobiega również rywalizacja w wiosennej rundzie eliminacyjnej „Czwartków Lekkoatletycznych”. Awans do Finału Ogólnopolskiego rozgrywanego w Łodzi w dniach 16-18 czerwca wywalczyły trzy zawodniczki z Łosic: Julia Boruta, Zuzanna Chalimoniuk, Gabriela Muder wszystkie w biegu na 300 m. Aby wystartować w Łodzi zawodniczki musiały wystartować, podczas co najmniej 5 zawodów eliminacyjnych i w finale miejskim oraz uzyskać wyniki znajdujące się w pierwszej 50 w kraju. Równie dobrze zaprezentowały się pozostałe uczestniczki: Rudaś Dominika, Szewczuk Wiktoria, Chotnicka Julia, Chmielnicka Amelia, Pomagruk Anna i inne.

    Zarząd Klubu PUKS „JEDYNKA” Łosice serdecznie dziękuje Rodzicom i Sponsorom za wsparcie oraz Urzędowi Miasta i Gminy Łosice za współfinansowanie uczestnictwa w rywalizacji sportowej. Jednocześnie życzy dalszych sukcesów zawodnikom i trenerom zachęcamy do śledzenia uzyskiwanych wyników przez fanów i sympatyków lekkiej atletyki.

 

Tekst i fot. Zarząd PUKS „JEDYNKA” Łosice 

Wróć