Cudze chwalicie swego nie znacie

2017-04-25 14:40

    22 kwietnia odbył się kolejny Rajd Pieszy i Nordic Walking organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łosicach, Klub Sportowy „Jedynka” Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tym razem pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie” ośmioosobowa grupa w sobotni ranek wyruszyła z Łosic do Dzięcioł, aby tam zobaczyć pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku.

    Nasz przewodnik Marian Czmoch w trakcie marszu opowiadał historię i ciekawostki związane z terenami oraz grodziskiem. Po przejściu ponad 9 km do dotarliśmy do grodziska skrytego pośród drzew i usłanego dywanem wiosennych kwiatów m.in. zawilcami, przylaszczkami, kokoryczą. Aby dotrzeć do centrum grodziska pokonaliśmy jeszcze wały i fosy, które w średniowieczu służyły jako element obronny. Na placu wewnętrznym czekał na nas sołtys wsi Dzięcioły Pan Zdzisław Mieleszko, który również opowiedział klika historii związanych z grodziskiem potocznie nazywanym „okopami”.

    Po zregenerowaniu nadwątlonych marszem sił, nastąpił moment dekoracji pamiątkowymi medalami, po którym wyruszono w drogę powrotną.

Wróć