Stop wypalaniu traw!

2017-04-11 12:17

    W trosce o zdrowie i życie ludzkie Państwowa Straż pożarna corocznie prowadzi kampanię prewencyjną pn. "NIE dla wypalania traw!", mającą na celu zapobieżenie pożarom traw.

    Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Wśród ludzi panuje przekonanie, że spalanie suchej roślinności przyniesie im korzyść, natomiast fakty są następujące:

1. Wypalanie traw jest niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi,niszczy przyrodę.

2. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt, inne tracą miejsca lęgowe.

3. Niejednokrotnie od palącego się poszycia gleby, zajmują się torfowiska. Pożary torfu są wyjątkowo trudne do ugaszenia, mogą trwać nawet kilka miesięcy. Torfowiska na regenerację potrzebują kilku tysięcy lat.

    Pożary traw często przenoszą się na sąsiadujące lasy, niszcząc bezpowrotnie cenne drzewostany. Spalony las regeneruje się kilkadziesiąt lat.

    W 2016 roku w związku z pożarami traw i nieużytków odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych. Pamiętajmy: najważniejsza jest świadomość i odpowiedzialność, bądźmy ostrożni.

Wróć