Komunikat Prasowy

2016-10-31 08:14

 

Afrykański Pomór Świń: poszukiwanie padłych dzików

 

Od 3 listopada na terenie powiatu łosickiego służby weterynaryjne, leśnicy oraz wojsko będą prowadzili poszukiwania padłych dzików. Łącznie zaangażowanych będzie ok. 150 osób. Kontrola lasów potrwa do 15 listopada.

 

Są to działania profilaktyczne, które mają na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF na terenie Mazowsza. Apelujemy do mieszkańców o wzmożoną ostrożność oraz nieutrudnianie pracy służbom. Szczególnie istotne jest, aby czujność zachowali myśliwi – mówi Ewa Filipowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego.

 

Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez zespoły, w skład których wejdą przedstawiciele m.in. służb weterynaryjnych, związku łowieckiego oraz żołnierze. Całością sił i środków wojska dowodził będzie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

5 września 2016 r. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podsumował działania podjęte w ramach przeciwdziałania Afrykańskiemu Pomorowi Świń. Podkreślił wówczas, że kluczem do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.

 

W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

Wróć