Jubileusz 25-lecia Diecezji Drohiczyńskiej

2016-06-14 08:06

    10 czerwca w Drohiczynie obchodzono jubileusz 25-lecia diecezji. Uroczystości odbyły się przy Kopcu Pamięci z monumentalnym pękniętym krzyżem, upamiętniającym nabożeństwo ekumeniczne w czasie Wizyty św. Jana Pawła II. Koncert Laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej rozpoczął uroczystości, a od strony Siedlec i Bielska Podlaskiego wjechało także kilkaset motocykli w ramach rajdu „Szlakiem Jana Pawła II”. 

    Głównym punktem obchodów Jubileuszu była Eucharystia celebrowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abpa Celestino Migliore. Homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz, który, jako następca zmarłego w 1994 roku pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka, przez 20 lat był biskupem drohiczyńskim.

    W uroczystościach wzięli udział także inni biskupi z Polski, Białorusi i Pakistanu. Obecnych było wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz siostry zakonne z różnych diecezji w Polsce, Włoszech, Kamerunu, Rosji i Białorusi, w tym szczególna delegacji archidiecezji białostockiej, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, senatorowie i posłowie, reprezentanci uczelni, władz wojewódzkich z Warszawy, Białegostoku i Lublina, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, organizacji, stowarzyszeń, bractw i szkół, w tym uczestnicy finału VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II. 

    Po Mszy św. wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wręczyła przyznany diecezji drohiczyńskiej medal „Zasłużony dla Mazowsza”.

    W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatu łosickiego: pani Iwona Muder Wicestarosta Łosicki i Pani Grażyna Kasprowicz Przewodnicząca Rady Powiatu Łosickiego. 

Wróć