Znaleziono pocisk

2011-07-20 08:02

W dniu 15.07.2011 około godz. 10.00 dyżurni KP Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach i KP Policji w Łosicach zostali powiadomieni przez mieszkańca Niemojek o znalezieniu pocisku artyleryjskiego na drodze polnej przy torach kolejowych.

Na miejsce zdarzenia został skierowany patrol prewencji Policji wraz z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Łosicach Panem Romanem Kasprowiczem – podinspektorem ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

W wyniku przeprowadzonych działań rozpoznawczych ustalono że jest to niewybuch uzbrojonego w zapalnik pocisku artyleryjskiego – smugowego o kalibrze 75 mm.

Niewybuch zabezpieczono i przekazano 17 patrolowi rozminowania z Jednostki Wojskowej Warszawa – Wesoła.

Znalezisko zostało unieszkodliwione przez wysadzenie na poligonie wojskowym.

Sprawdzono teren i nie stwierdzono innych pozostałości z czasów wojny.

Ciekawostką jest, że pocisk zalegał na nawierzchni drogi polnej, żwirowej w koleinie przez którą często przejeżdżały ciągniki rolnicze, pojazdy oraz przemieszczali się mieszkańcy co stanowiło duże zagrożenie.

Podinspektor ds. obronnych, OC i ZK
       Roman Kasprowicz