Spotkanie z Podsekretarzem Stanu Andrzejem Koniecznym

2017-03-10 15:05

7 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łosicach odbyło się spotkanie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzejem Koniecznym z przedstawicielami kół łowieckich, rolnikami i przedstawicielami samorządu lokalnego.

Tematy przewodnie, które poruszane były podczas spotkania dotyczył przede wszystkim ciągłego zagrożenia kolejnymi ogniskami ASF w gospodarstwach rolnych wynikających z wystąpienia na terenie naszego powiatu bardzo licznych przypadków wirusa ASF u padłych dzików. Przedstawiciele grup uczestniczący w spotkaniu apelowali do władz centralnych o: zniesienie całkowitego okresu ochronnego dla loch w obszarze ochronnym i zagrożenia, na których występuje ASF oraz zakazu używania psów oraz ograniczeń, co do ilości naganiaczy mogących brać udział w polowaniach; przywrócenie odpłatności dla kół łowieckich za każdy odstrzał dzika na ww. obszarach oraz bezwzględnej redukcji dzików niezależnie od płci i wieku na obszarze ochronnym i zagrożenia, a nawet na terenie województw sąsiadujących z terenami, na których występuje ASF u dzików do rzeki Wisła.