Powiatowe obchody Dnia Strażaka

2015-05-21 13:06

14 maja br.przy Starostwie Powiatowym odbyły się uroczysty apel z okazji obchodów Dnia Strażaka oraz poświęcenie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Uroczystość rozpoczęły się Mszą Święta w kościele pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach pod przewodnictwem ks. Roman Sawczuk, diecezjalnego kapelana strażaków, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Buczyński, kapelan powiatowy strażaków. Następnie strażacy po uformowaniu kolumny marszowej udali się na miejsce uroczystości, gdzie mł. bryg. Rafał Stefaniuk złożył meldunek o rozpoczęciu uroczystości st. bryg. Krzysztofowi Frączkowskiemu Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Po przeglądzie i powitaniu pododdziałów nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Poczet flagowy stanowią: dowódca pocztu – kpt. Jakub Kozak, flagowy – mł. asp. Michał Walczuk, asystujący – sekc. Daniel Żek

Podczas uroczystego apelu zostały również wręczone odznaczenia i akty nadania wyższych stopni.

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej został odznaczony został:

- Mariusz LISIECKI

BRĄZOWĄ ODZNAKĘ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymał:

- dh Mieczysław MIROŃSKI

MEDALEM HONOROWYM im. Bolesława Chomicza Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP została odznaczona:

- Janina Ewa ORZEŁOWSKA

ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego zostali odznaczeni:

- dh Robert MIKOŁAJCZUK v. KALINOWSKI

- dh Sławomir ŚWIDERSKI

SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego zostali odznaczeni:

- dh Jacek GREGORCZUK

- dh Sylwester KOSIŃSKI

- dh Bartłomiej PILCH

BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego zostali odznaczeni:

- dh Czesław Giziński

- dh Jacek GOLOWIEJ

- dh Andrzej LIPKA

- dh Sławomir TRĄBKA

Brązową odznakę honorową "Podlaski Krzyż Floriański" otrzymał:

- bryg. Sławomir Zaniuk

Na wyższe stopnie służbowe awansowali:

Na stopień młodszego brygadiera:

- Mirosław LESZCZUK

Na stopień starszego kapitana:

- Mirosław LEWCZUK

Na stopień ogniomistrza:

- Tomasz KAPŁAN

- Paweł KOZŁOWSKI

- Paweł KUCEWICZ

- Rafał STACHOWICZ

- Tomasz ZADROŻNIAK

Na stopień młodszego ogniomistrza:

- Łukasz MARCZUK

- Marcin OBRĘPALSKI

- Antoni SAWTYRUK

- Wojciech WASILUK

Na stopień starszego sekcyjnego:

- Tomasz WAWRYNIUK

Następnym punktem programu była ceremonia poświęcenia samochodów pożarniczych, którego dokonali: ks. kapelan diecezialny Roman Sawczuk, ks. kapelan powiatowy Krzysztof Buczyński

Po ceremonii poświęcenia samochodów nastąpiło uroczyste przekazanie samochodów strażackich, starosta łosicki Czesław Giziński oraz wójtowie gmin: Olszanka, Platerów, Sarnaki, Stara Kornica przekazali dowódcom poszczególnych samochodów akt przekazania samochodów strażackich.

Komitet organizacyjny wręczył statuetki (makiety samochodu strażackiego) dla osób, które przyczyniły się do zakupu samochodów pożarniczych w ramach współpracy transgranicznej Pani Janinie Ewie Orzełowskiej Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Panu Arturowi Dąbrowskiemu Prezesowi Zarządu WFOŚiGW, Panu Andrzejowi Danilukowi Zastępcy Prezesa Zarządu WFOŚiGW oraz bryg. Arkadiuszowi Leszczyńskiemu przedstawicielowi KM PSP w Białej Podlaskiej. Starosta łosicki Czesław Giziński oraz bryg. Sławomir Zaniuk Komendant KP PSP w Łosicach zaproszonym gościom wręczyli tablice pamiątkowe dla upamiętnienia uroczystości, na której nowe samochody pożarnicze zostały poświęcone i oficjalnie przekazane.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści z naszego regionu Waldemar Kraska Senator RP, Krzysztof Borkowski Poseł na sejm RP, Janina Ewa Orzełowska Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Dariusz Napiórkowski Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Artur Dąbrowski Prezes WFOŚiGW, Andrzej Daniluk Zastępca Prezesa WFOŚiGW, strażacy z Białorusi, przedstawiciele władz samorządowych i straży pożarnej z sąsiednich powiatów, kapłani, strażacy zarówno zawodowi, jak i ochotnicy z jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Obchody Dnia Strażaka oraz poświęcenia nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych zakończyły się defiladą zabytkowych i nowych samochodów strażackich oraz pododdziałów biorących udział w uroczystości.

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka uświetniła orkiestra ze Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Łosicach.