Poszukiwania dzików

2016-11-06 13:11

W związku z wystąpieniem ognisk choroby Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie województwa mazowieckiego. Od czwartku 3 listopada trwa akcja poszukiwania padłych dzików na terenie Powiatu Łosickiego.

Działania są prowadzone w celu zminimalizowania ryzyka przenoszenia wirusa ASF przez dziki. Zaangażowana w nie jest Państwowa Inspekcja Weterynarii we współpracy z Wojskiem, Nadleśnictwem Sarnaki i komórką Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Starostwa Powiatowego w Łosicach.

Poszukiwania będą trwały do 15 listopada w tym czasie 4 plutony wojska wraz z lekarzami weterynarii i pracownikami Lasów Państwowych będą przeszukiwać okoliczne lasy w poszukiwaniu padłych dzików.

INFORMACJA 07.11.16

W poniedziałek 7 listopada przy drodze powiatowej 2007W Serpelice – Borsuki zostały znalezione zwłoki dzika. Przeprowadzono dezynfekcję terenu i osób biorących udział w przekazaniu dzika do utylizacji. Zostały pobrane próby do badań na obecność wirusa ASF.

Fot. Marek Charkiewicz - Nadleśnictwo Sarnaki, Arkadiusz Ozioro - Starostwo Powiatowe w Łosicach