Pociski artyleryjskie w Chybowie

2015-12-18 10:19

Uprzejmie informuję, że w dniu 15 grudnia 2015 r. mieszkaniec miejscowości Chybów gmina Sarnaki podczas prac porządkowych na własnej działce leśnej odnalazł niebezpieczny przedmiot pochodzenia wojskowego i telefonicznie powiadomił Dyżurnego KP Policji w Łosicach o znalezisku.

Niezwłocznie do miejsca znalezienia niebezpiecznego przedmiotu udał się pirotechnik z KP Policji w Łosicach oraz Podinspektor ds. obronnych, Obrony Cywilnej i zarzadzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach z aparaturą do wykrywania przedmiotów metalowych w ziemi.

Podczas oględzin przedmiotu stwierdzono, że jest to:

1. Pocisk artyleryjski 7,5 cm dł. około 30 cm uzbrojony w zapalnik prawdopodobnie produkcji niemieckiej z okresu II wojny światowej.

Dodatkowo sprawdzono teren i odnaleziono w ziemi drugi identyczny uzbrojony pocisk z zapalnikiem.

Miejsce znalezienia pocisków zostało zabezpieczone przed osobami postronnymi przez patrol prewencji z KP Policji w Łosicach oraz OSP z Hołowczyc do czasu przyjazdu 17 Patrolu Rozminowania z 1 Brygady Pancernej w Wesołej.

Pociski zostały przetransportowane specjalistycznym pojazdem „Topola-S” na teren poligonu wojskowego 1 Brygady Pancernej w Wesołej i tam zlikwidowane przez wysadzenie.

Specjalistyczny pojazd Patrolu Rozminowania produkcji polskiej z Zakładów AZM w Kutnie oparty na podwoziu samochodu terenowego „Iveco” i wyposażony w specjalny pojemnik z firmy Jakusz SZB z Kościerzyny, przystosowany do bezpiecznego przewozu ładunków o równowartości siły wybuchu 3,5 kg trotylu (TNT), zapewnia bezpieczny transport bez specjalnej eskorty.

Patrolem dowodził Zastępca Dowódcy 17 Grupy Rozminowania mł. chor. Grzegorz WARGALA.