Pieczarkalia 2010

X Jubileuszowe

Łosickie Święto Pieczarki

PIECZARKALIA 2010

W piątek 24 września br. w Kopcach (Gm. Huszlew) miały miejsce jubileuszowe obchody Łosickiego Święta Pieczarki - PIECZARKALIA 2010, połączone z otwarciem nowej siedziby Spółdzielni Producentów Pieczarek GRZYBEK ŁOSICKI.

W X Jubileuszowym Łosickim Święcie Pieczarki „PIECZARKALIA 2010", połączonym z otwarciem nowej siedziby „Grzybka Łosickiego", wzięła udział rekordowa ilość wystawców, 61 firm z kraju i z zagranicy. Część targową święta odwiedziło ponad 1200 gości. Wśród nich byli przedstawiciele władz państwowych na czele z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim, Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Jacka Michałowskiego reprezentował Andrzej Daniluk Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.

Władze samorządowe reprezentowali Radosław Rybicki - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Starosta Powiatu Łosickiego Czesław Giziński, Wicestarosta Andrzej Lipka, Przewodniczący Rady Powiatu Łosickiego Franciszek Hornowski, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Janusz Kobyliński, wójtowie gmin: Huszlew Stanisław Stefaniuk, Kornicy Franciszek Kałużny. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  reprezentował Mariusz Kostka Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego.

W czasie uroczystego spotkania podsumowującego Święto, dołączyli do nas: Poseł na Sejm RP Krzysztof Wawrzyniec Borkowski i Jan Osiej Radny Sejmiku Samorządu Województwa Mazowieckiego, oraz przedstawiciele spółdzielczości bankowej.

Jako Starosta Powiatu Łosickiego z wielką satysfakcją objąłem po raz kolejny patronat nad imprezą PIECZARKALIA 2010. W tym roku to wielkie przedsięwzięcie obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji pragnę serdecznie pogratulować organizatorom Łosickiego Święta Pieczarki zaangażowania, profesjonalizmu, a przede wszystkim pomysłu na przygotowanie tego typu pokazów, połączonych z wymianą doświadczeń wszystkich hodowców.

Jak co roku Pieczarkalia cieszą się wielkim zainteresowaniem plantatorów, przetwórców z naszego subregionu, a także gości z zagranicy. Tego typu spotkania pozwalają na wymianę doświadczeń oraz uzyskanie specjalistycznych porad, poznanie nowych technologii produkcji na najwyższym, światowym poziomie, jak również są wzorowym przykładem solidaryzacji społeczeństwa branżowego.

Inicjatywa organizatorów jest wielką promocją naszego powiatu, który jest jednym z największych zagłębi pieczarkarskich w Polsce. Ten fakt cieszy podwójnie. - podkreślał Starosta Łosicki w swoim przemówieniu.

Jak co roku ogłoszono wyniki konkursów „PIECZARY 2010" i SUPERPIECZARY i zwycięzcami okazały się firmy:

PIECZARY 2010

1. Kompostownie podłoże fazy II - Karol KANIA i Synowie Sp. z o. o,

2. Kompostownie podłoże fazy III - Karol KANIA i Synowie Sp. z o. o,

3. Okrywa torfowa - Zakład Produkcji Okrywy Torfowej do Pieczarek,

4. Producent (dystrybutor)grzybni - "Sylvan Polska" Sp. z o.o.,

5. Producent (dystrybutor) dodatków do podłoża - "Sylvan Polska" Sp. z o.o.,

6. Dezynfekcja w pieczarkarstwie (producent/dystrybutor- preparat) - ARMEX 5 - MEXEO,

7. Elektroniczne wyposażenie pieczarkarni - CHAMPION,

8. Budowa i mechaniczne wyposażenie obiektów uprawowych - PWPO-T PROMONT Sp. z o.o.,

9. Eksporter grzybów lub punkt skupu - Grupa Producentów Grzybów "Prime Champ"  sp. z o.o.

10. Przetwórstwo i konfekcjonowanie pieczarek - REAL S.A. Siedlce,

11. Najlepszy sprzedawca detaliczny (sieć sklepów) pieczarek, świeżych i przetworzonych  - PIOTR i PAWEŁ,

12. Placówki naukowe, naukowcy, doradcy - Nikodem Sakson,

13. Czasopisma, artykuły, publikacje, książki, wydawnictwa branżowe - MUSHROOM BUSINESS,

14. Wydarzenie roku w branży pieczarkarskiej - Łosickie Święto Pieczarki „PIECZARKALIA" Łosice,

Nagrody SUPERPIECZARY za trzykrotne zwycięstwo w swojej Kategorii otrzymali:

1. Karol KANIA i Synowie Sp. z o.o., w kategorii - Kompostownie podłoże fazy II,

2. Karol KANIA i Synowie Sp. z o.o., w kategorii - Kompostownie podłoże fazy III,

3. MEXEO, w kategorii - Dezynfekcja w pieczarkarstwie (producent/dystrybutor- preparat),

4. CHAMPION, w kategorii - Elektroniczne wyposażenie pieczarkarni,

5. REAL S.A. Siedlce w kategorii - Przetwórstwo i konfekcjonowanie pieczarek (chłodnia, producent przetworów, pomysłowe i estetyczne opakowanie,

6. Łosickie Święto Pieczarki „PIECZARKALIA" Łosice w kategorii - Wydarzenie roku w branży pieczarkarskiej,

W czasie X Jubileuszowego Łosickiego Święta Pieczarki „PIECZARKALIA 2010" odbył się I Festiwal Kulinarny „Smak Pieczarki", w którym tytuł Grand Prix, zdobyły potrawy:

1. „Bigos cygański" przygotowany przez firmę „Shii-Take",

2. „Suflet z pieczarkami" przygotowany przez firmę „UNIKOST",

3. Sałatka z faszerowanymi pieczarkami" polecany przez firmę Dom Weselny „ORCHIDEA".

Zapraszamy do galerii >>>