Odsłonięcie pomnika upamiętniającego zrzut XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK

2016-10-03 15:06

W czwartek 29 września w miejscowości Stare Łepki w gm. Olszanka nastąpiło odsłonięcie pomnika upamiętniającego  zrzut XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK w składzie: por. Piotr Szewczyk „Czer”, por. Józef Czuma „Skryty”, ppor. Jacek Przetocki „Oset”, ppor. Tadeusz Benedykt „Zahata” zorganizowany i zabezpieczony przez żołnierzy z miejscowych placówek BCH podokręgu IVA – Siedlec odbył się nocą z 17 na 18 lutego 1944 roku.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. władze kapelan wojskowy ks. płk Marek Pietrusiak, ks. kan. Sławomir Kapitan - dziekan dekanatu łosickiego, ks. Andrzej Głasek - proboszcz parafii Hadynów, poseł Anna Maria Siarkowska, żołnierze, przedstawiciele Komendy Głównej i Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, przedstawiciele władz samorządowych, a także młodzież szkolna, mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości.

Mszą świętą o godzinie 9.00  na placu byłej szkoły rozpoczęła się oficjalna cześć uroczystości. Mszy polowej przewodniczył ks. płk Marek Pietrusiak, a homilię wygłosił
ks. Andrzej Głasek proboszcz parafii Hadynów. „Kamień, który dziś odsłaniamy, to nasza wdzięczność za wkład minionych pokoleń w kształt naszej Ojczyzny. Tablica, którą odsłaniamy, jasno wpisuje się w naszą pamięć o wydarzeniach, które działy się tu pośród nas, a o których wiedzę mamy ponieść w przyszłość. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas fundamentem budowy odpowiedzialności za Ojczyznę za nasz  wspólny dom, który tworzymy, a który ma na imię Polska” – mówił ks. Andrzej Głasek.

Po Eucharystii rozpoczęła się cześć pokazowa z udziałem skoczków żołnierzy z jednostki specjalnej z  IX Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który stacjonuje w Lidzbarku Warmińskim. Była to rekonstrukcja skoku czterech bohaterów, przybliżająca historie tamtej nocy. Po czym nastąpiło odsłonięcie pomnika zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Symboliczną  wstęgę przecinali: płk Grzegorz Piotrowski, wicestarosta Bożena Niedzielak, burmistrz miasta i gminy Łosice  Mariusz Kucewicz, wójt gminy Olszanka Jan Parol. Po odsłonięciu pomnik został poświęcony przez ks. płk Marka Pietrusiaka.

Następnie głos zabrali organizatorzy: wójt gminy Olszanka Jan Parol, wicestarosta Bożena Niedzielak oraz zaproszeni goście: płk Grzegorz Piotrowski, Poseł Anna Maria Siarkowska, w imieniu senatora Kraski list odczytała Elwira Hawryluk, w imieniu posła Daniela Milewskiego list odczytał Robert Wiąckowski, a w imieniu ministra Marka Zagórskiego list odczytał reprezentujący go Łukasz Dudkiewicz, Kazimierz Giereło, Robert Turczyn. Po zakończeniu przemówień por.  Piotr Syczuk odczytał apel pamięci. Liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod nowo odsłoniętym pomnikiem. Oddano też  salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości młodzież z gimnazjum w Olszance przedstawiła cześć artystyczną zatytułowaną „Jest w duszy polskiej ukryty zakątek” przygotowana pod kierunkiem Grażyny Grad i Wojciecha Wawryniuka, dyrektora Zespołu Szkół w Olszance.

O godzinie 14 rozpoczęła się wystawa i konferencja „XV podlaskie spotkanie historyczne, okoliczności zrzutu XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK na placówkę „Puchacz” w Łosickim Domu Kultury.

/zdjęcia D. Parafiańczuk