Obchody XX rocznicy odsłonięcia pomnika Bohaterów AK operacji V2

2015-05-21 13:08

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach pod przewodnictwem Ks. Bp Tadeusza Pikusa, który wygłoszonej homilii podkreślał znaczenie bohaterskiego czynu żołnierzy AK.

Po Mszy Św. w uroczystym przemarszu na czele z Konną Strażą Ochrony Przyrody i Tradycji, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół, zaproszeni goście oraz uczniowie udali się pod pomnik Bohaterów AK w Operacji V-2, aby złożyć kwiaty. Powiat Łosicki podczas obchodów reprezentowali: Grażyna Kasprowicz Przewodnicząca Rady Powiatu, Iwona Muder Wicestarosta Łosicki, Karol Juszyński radny powiatowy.

Dalsza część uroczystości odbywała się w hali sportowej w budynku szkoły, gdzie głos zabrali zaproszeni goście oraz mjr Tadeusz Sobieszczak, który w latach II Wojny Światowej był żołnierzem Armii Krajowej ps. „Dudek”. Odbyła się również 15-minutowa prezentacja fragmentów filmu sprzed 20 lat z odsłonięcia pomnika. Rozstrzygnięto konkursy ogłoszone z okazji obchodów: "Piękno naszej małej ojczyzny", "Moja mała ojczyzna", "Mała ojczyzna w Obiektywie". Na zakończenie uczniowie przygotowali patriotyczny program artystyczny.

W uroczystościach udział wzięli nie tylko uczniowie i nauczyciele sarnackiej podstawówki i gimnazjum, ale także wielu zaproszonych gości, m.in. przedstawiciele parlamentarzystów, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, gminnych i powiatowych władz samorządowych, duchowni z Ks. Bp. Tadeuszem Pikusem na czele, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji pozarządowych, a także wiele osób związanych z lokalną historią. Na szczególne zaproszenie przybyła także delegacja z zaprzyjaźnionych szkół w Przybysławicach i Woli Ocieckiej.

Uczestnicy obchodów mogli również obejrzeć wystawę broni białej i elementów rakiety V-2 oraz wystawa portretów partyzantów z Oddziału Zenona.