Obchody Narodowego Święta Niepodległości

2016-11-15 12:59

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach, której przewodniczył Jego Magnificencja ks. Tadeusz Syczewski – Rektor WSD w Drohiczynie.

Po mszy św. w uroczystym przemarszu przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń, instytucji, harcerstwa oraz poczty sztandarowe udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt dokonał poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu flagowego – starszy kapitan Jakub Kozak, flagowy – młodszy kapitan Mateusz Daniluk, asystujący – starszy sekcyjny Daniel Żek, orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach odegrała hymn, po którym delegacje złożyły kwiaty przy pomniku.

Wicestarosta łosicki Bożena Niedzielak w wystąpieniu podkreśliła znaczenie odzyskanej wolności i patriotyzmu … Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym, gdzie i jak chcemy żyć.. Wiemy, że nikomu nie wolno nic narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi. A w sprawach najważniejszych związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej, małej Ojczyzny niezależnie od różnic politycznych, które są przecież rzeczą normalną, powinniśmy umieć się porozumieć.

Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu,  przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego zobowiązuje nas nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami.

Zróbmy wszystko, aby  11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny.

Wierzę, że dzięki temu, będziemy państwem silnym - takim, z którym będą się liczyć inne narody. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, jak również przedstawiciele partii politycznych w wystąpieniach i okolicznościowych listach podkreślali znaczenie historii Polski i współczesnego patriotyzmu.

W sali kinowej Łosickiego Domu Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu laureatów IV Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej oraz część artystyczna pt.: Ojczyzno ma, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 RCKU w Łosicach pod kierunkiem p. Dariusza Stasiuka.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie przez Przewodniczącą Rady Powiatu Grażynę Kasprowicz, Wicestarostę Bożenę Niedzielak, oraz Członka Zarządu Powiatu Łosickiego Stefana Iwanowskiego wiązanki przy tablicy pamiątkowej doktora Wróblewskiego.