Obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łosicach

2018-05-07 09:37

Uroczystości upamiętniające 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach którą odprawił ks. Jacek Świątek – Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach w koncelebrze z Ks. Kanonikiem Sławomirem Kapitanem Dziekanem Dekanatu Łosickiego i Ks. Edwardem Borucem Proboszczem Parafii Trójcy Świętej w Łosicach.

Następnie pod dowództwem mł. bryg. Rafała Stefaniuka z Komendy PPSP w Łosicach poczty sztandarowe zaproszeni goście oraz mieszkańcy w przemarszu wokół Rynku udali się pod obelisk upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja, aby tu oddać hołd twórcom Konstytucji i złożyć kwiaty.

Uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt dokonał poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu flagowego – st. kpt. Jakub Kozak, flagowy – mł. kpt Mateusz Daniluk, asystujący starszy sekcyjny Daniel Żek, orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach odegrała hymn państwowy, Ks. Dziekan Kanonik Sławomir Kapitan odczytał Preambułę Konstytucji 3 Maja, a Zuchy z I Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Płomienie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Szymańskiej zaprezentowały Taniec Flagi. Zebrani wysłuchali też przemówienia Starosty Powiatu Łosickiego Pani Bożeny Niedzielak i Burmistrza Miasta i Gminy Łosice Mariusza Kucewicza. Pan Mark Sawczuk z Podlasko-Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego – Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie oddał salwę honorową. W części artystycznej wystąpili Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. Uroczystości zakończył wspólny Polonez.

Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz wręczył nagrody Laureatom Konkursu na Najładniejszą witrynę sklepową związaną z obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Organizatorzy: Starosta Powiatu Łosickiego Bożena Niedzielak i Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz serdecznie dziękują za wspólne świętowanie.

Fot. www.facebook.com/umiglosice