Obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łosicach

2017-05-04 12:10

Uroczystości upamiętniające 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach którą odprawił Ks. Kanonik Jan Babik – Kanclerz Kurii Biskupiej w Siedlcach w koncelebrze z Ks. Kanonikiem Sławomirem Kapitanem Dziekanem Dekanatu Łosickiego i Ks. Edwardem Borucem Proboszczem Parafii Trójcy Świętej w Łosicach. Następnie pod dowództwem mł. bryg. Rafała Stefaniuka z Komendy PPSP w Łosicach poczty sztandarowe zaproszeni goście oraz mieszkańcy w przemarszu wokół Rynku udali się pod obelisk upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja, aby tu oddać hołd twórcom Konstytucji i złożyć kwiaty.

Uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt dokonał poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu flagowego – st. kpt. Jakub Kozak, flagowy – mł. kpt Mateusz Daniluk, asystujący sekcyjny mł.asp. Paweł Rumik, orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach odegrała hymn, a Ks. Dziekan Kanonik Sławomir Kapitan odczytał Preambułę Konstytucji 3 maja, po tym delegacje złożyły kwiaty przy obelisku.

Dalsza część obchodów odbyła się w Łosickim Domu Kultury, gdzie część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. Następnie głos zabrał: Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, Poseł RP i Wiceminister Edukacji Narodowej Teresa Wargocka, Poseł RP Daniel Milewski, Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach Dariusz Napiórkowski oraz Wicestarosta Powiatu Łosickiego Bożena Niedzielak.

Na zakończenie zespół wokalno-instrumentalny wykonał koncert pieśni patriotycznych.

Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz wręczył nagrody Laureatom Konkursu na Najładniejszą witrynę sklepową związaną z obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Fot. D.Parafiańczuk