Miny w miejscowości Hołowczyce

2011-12-06 14:52

Podczas niwelacji terenu i rozbiórki fundamentów po budynku inwentarskim z kamienia w miejscowości kolonia Hołowczyce, gmina Sarnaki (pojedyncze siedlisko przy kompleksie leśnym krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu” – budowa domu letniskowego) znaleziono niebezpieczne przedmioty pochodzące z okresu II wojny światowej, są to niemieckie przeciwpancerne miny typ ”Teller Mine” wzór 35, zapalnik T. MI 35 w ilości 6 szt. W tym 3 uzbrojone w zapalnik, a 3 bez zapalnika w oryginalnych skrzynkach transportowych, pakowane po 2 sztuki. Miny są podobne do nowszego modelu produkowanego w czasie wojny. Znalezione miny nie mają charakterystycznego wytłaczania na pokrywie.

Mina przeciwpancerna zmodernizowana przystosowana do nowego typu zapalnika naciskowego T. Mi. Z. 42. Podobnie jak w poprzedniczce korpus miny wykonany z blachy stalowej, wewnątrz którego mieściło się 5,45 kg trotylu. Pokrywa naciskowa podtrzymywana sprężyną posiadała charakterystyczne promieniste wytłoczenia zapobiegające ześlizgiwaniu z niej gąsienic czołgu. Otwór w pokrywie, w który wstawiano zapalnik, zabezpieczany był blaszaną nakrętką. Do uzbrajania miny etatowo używano zapalnika T. Mi. Z. 42, ale w późniejszym okresie wojny często zdarzało się, że niemieccy saperzy stosowali zapalnik nierozbieralny typu T. Mi. Z. 43. Dodatkowo w dnie i boku korpusu znajdowały się dwa gniazda na zapalniki odciągowe. W związku z wzrostem ciężaru wozów bojowych w minie tej dobrano tak sprężynę dystansową, że zadziałanie miny następowało dopiero w wyniku najechania na pokrywę naciskową z siłą ok. 300 kg na środek i ok. 240 kg na jej brzeg. Powodowało to wciśniecie górnej części iglicy, ścięcie przetyczki zabezpieczającej i uderzenie iglicy w spłonkę inicjującą.

tl_files/starostwo/aktualnosci/2011.12.06_miny_holowczyce/clip_image001.jpg

tl_files/starostwo/aktualnosci/2011.12.06_miny_holowczyce/clip_image002.jpg

materiał: blacha stalowa,
zapalnik: T. Mi. Z. 42 (możliwość zastosowania zapalnika nierozbrajalnego T. Mi. Z. 43!),
ładunek: 5450 g materiału wybuchowego,
średnica: 320 mm,
wysokość: 90 mm,
waga: 9400 g

Poza minami znaleziono opakowanie ładunków miotających w aluminiowych łuskach do moździerza w ilości 24 – 25 szt (cześć skorodowana).

Teren zabezpiecza patrol Policji z Komendy Powiatowej Policji w Łosicach.

Powiadomiono patrol rozminowania nr 17 z JW. 1230 Warszawa – Wesoła.

Przedmioty zostaną zlikwidowane (wysadzenie materiałem wybuchowym) na terenie poligonu wojskowego w Wesołej.