Manewry Harcerskie

2013-10-07 10:20

Harcerze z OSZW w Łosicach zorganizowali kolejny już VI Ogólnopolski Integracyjny Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku. To szczególnie uroczyste spotkanie, bo poświęcone 55-leciu powstania drużyn „Nieprzetartego Szlaku”.

W tym roku razem z nami na 3 dniową harcerską przygodę przybyli harcerze z: Sokołowa Podlaskiego, Radzynia Podlaskiego, Stoku Lackiego, Siemiatycz, Międzyrzeca Podlaskiego, Siedlec, Mrowli, Bełchatowa i Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach. Nie zawiedli nas także gospodarze Ośrodka, władze samorządowe, hufiec „Podlasie” w Siedlcach oraz nasi przyjaciele- sponsorzy.

„Ustawimy mały obóz, bramę zbudujemy z serc…” Słowa tej piosenki towarzyszyły nam cały piątkowy wieczór, kiedy przypominaliśmy sobie najważniejsze wydarzenia z historii drużyn Nieprzetartego Szlaku oraz wykonywaliśmy przeróżne  harcerskie zadania. Na naszej sali powstał mini obóz harcerski z ogniskiem, namiotami, a pośród nich wartę pełnili harcerze w pełnym umundurowaniu. Obozowisko wypełniały dźwięki gitary i harcerskie piosenki. Podsumowaniem piątkowego wieczoru był wielki jubileuszowy tort, dla wszystkich uczestników i gości przybyłych na inaugurację zlotu.

„Kiedy rankiem ze skowronkiem, powitamy nowy dzień ….” Wczesnym sobotnim rankiem udaliśmy się autokarami do Drażniewa. Tam na terenie lasów należących do Parku Krajobrazowego Podlaskiego Przełomu Bugu odbył się 9 punktowy bieg patrolowy. Słuchając szumu jesiennych liści, śpiewu ptaków i płynącej wartko wody w Bugu, harcerze wykazywali się  różnorakimi wiadomościami i umiejętnościami harcerskimi. Przepiękna pogoda towarzyszyła nam przez cały dzień i sprawiła, że pokonanie 5 kilometrowej trasy stało się wielką przyjemność.

Nie był to jednak koniec sobotnich atrakcji. Odwiedziliśmy pałac i park w Korczewie, a przywitała nas tam właścicielka posesji. Podsumowaniem wyjazdu było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Wraz z  powrotem do Ośrodka zbliżał się czas wieczornej dyskoteki, na którą wszyscy niecierpliwie czekali. Świetna zabawa gościła w murach naszego internatu do bardzo późnych godzin, a parkiet był ciągle pełny wirujących par.

„Hej my jeszcze tu wrócimy, nie za rok i nie  za dwa. Wszak przyjaźni naszej wielkiej nie rozłączy promień zła”.

Niedziela to niestety czas pożegnań i podsumowań. Harcerze wszystkich drużyn wyjechali z Łosic z dyplomami i nagrodami. Wyjechali również z planami na kolejne harcerskie spotkania. Kolejny raz okazało się, że harcerstwo to dla jednych tylko przygoda, dla innych sposób na życie, ale na pewno dla każdego dobra idealnie dobrana terapia.

Podsumowując trzydniową harcerską przygodę przeżywaną przez 100 uczestników zlotu w Łosicach możemy z całą pewnością stwierdzić, że należała do udanych. Było to jednak możliwe nie tylko dzięki nam- organizatorom, ale przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu naszych przyjaciół i sponsorów. Serdecznie dziękujemy władzom oraz pracownikom Ośrodka- za  pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia. Gorące podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe składamy Starostwu Powiatowemu w Łosicach, Burmistrzowi Miasta i Gminy Łosice, Komendzie Hufca „Podlasie” w Siedlcach, Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach,  Bankowi Spółdzielczemu w Łosicach, Przychodni Lekarzy Rodzinnych „Eskulap”, Przedsiębiorstwu „AG-POL”- A i K Nowosielscy, właścicielom firmy „JANEX”- A i J Oleksiukowie, p. A. Wierczukowi- właścicielowi firmy „ARPOL”, p. J. Tarasiukowi- właścicielowi firmy „ROLPOL”, p. P. Stefaniukowi- właścicielowi firmy PTH Import- Export, p. A. Chromiec- właścicielce „Studia Urody”, p. A. Margraf- właścicielce apteki „Centrum”, p. A i J Stefaniukom- właścicielce firmy „Super Market, p. G. i R. Chotnickim- właścicielom sklepu Top Market, p. A. Witkowskiemu- właścicielowi firmy „Wikrusz”, państwu Oleksiukom- właścicielom stacji paliw i gospody „U Olka”, państwu T. i K. Pietruczukom- właścicielom sklepu „Delikatesy”, p. J. Chwedorukowi z  Juniewicz, właścicielom piekarni z Korczewa i Niemojek, Stefanowi Rogowskiemu, pani Wyrzykowskiej- właścicielce butiku odzieżowego, Szczególne podziękowania druhnie Wandzi Frączek i druhowi Romanowi Kasprowiczowi za obecność,  bezinteresowną pomoc i wielkie zaangażowanie w życie naszej Drużyny.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!

Opiekunowie 49 PDH NS ,,Strachy na lachy”

działającej przy Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Łosicach