MALOWANE LATO - klatka po klatce

2018-08-20 09:50

Już po raz siódmy, w okresie wakacji, GBP w Olszance wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury zrealizowała projekt „Malowane lato – klatka po klatce”. Podstawą projektu były bezpłatne warsztaty plastyczne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów plastycznych, wyłonionych z lokalnej społeczności. U nas po raz siódmy jeden tydzień warsztatów plastycznych poprowadziła Ewelina Siemieniuk z Platerowa. Tym razem prace plastyczne powstawały przy użyciu farby drukarskiej, farb akrylowych, farb w spray-u oraz farb plakatowych. Technika wykonanych prac to przede wszystkim grafika. Jeden dzień instruktorka poświęciła na wspólną zabawę piaskiem księżycowym i kinetycznym. Aby zrobić taki piasek użyto m.in. pianki do golenia, mąki kukurydzianej, płynu do mycia naczyń, barwników oraz oczywiście piasku. Dla starszej grupy uczestników był to powrót do dziecięcych zabaw. W 2018 roku inspiracją wszystkich prac plastycznych była tradycja i historia konkretnych społeczności regionu Mazowsza oraz nieograniczona wyobraźnia dzieci.

Drugim ważnym członem projektu były warsztaty z animacji poklatkowej oraz zajęcia z pisania scenariusza. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki i sposób pracy nad filmem animowanym poklatkowym, tworząc bardzo dużo prac plastycznych. Rekordziści wykonali w 3 dni ok. 20 prac, które po odpowiedniej obróbce znalazły się w filmie opracowanym przez montażystę Mateusza Kmiecia i Annę Lach oraz profesjonalistę od animacji Szymona Adamskiego. Jeden dzień zajęć z Szymonem to było lepienie bohaterów legendy o ślepej kobyłce z Hadynowa. Wszystkie te postacie oraz: tło, drzewa, patyki znalazły się w króciutkim animowanym filmie zmontowanym na podstawie tej historii. Bardzo ciekawe zajęcia poprowadziła również Agata Hącia. Dowiedzieliśmy się jakie elementy są potrzebne, aby napisać dobry scenariusz. Prowadząca zachęcała również dzieci do czytania książek, która bardzo rozwijają wyobraźnię.

Ostatni dzień warsztatów MALOWANEGO LATO to prapremiera filmu, który powstał podczas warsztatów. Jesteśmy dumni z pociech z naszej gminy, że tak dobrze poradzili sobie z zadaniem. Wspólne oglądanie po raz pierwszy animacji to niezapomniane wrażenie. Tym bardziej, że towarzyszyli nam rodzice oraz babcie. Po raz pierwszy na warsztatach plastycznych powstała filmowa pamiątka pokazująca animację historyjek ułożonych przez uczestników warsztatów, animację legendy o ślepej kobyłce, a także film zmontowany z zajęć plastycznych. W filmie nie zabrakło również portretów zarówno dzieci jak i prowadzących. Ostatni dzień to również podziwianie prac plastycznych, które powstały podczas warsztatów. Wystawa prac została zaprezentowana również mieszkańcom naszej gminy uczestniczącym w Karawanie, czyli Wędrującym Festiwalu Sztuki i Animacji.

Warsztaty plastyczne to czas zarówno ciężkiej pracy, jak i dobrej zabawy. Projekt Malowanego Lata zakończy się Finałem w Pałacu w Chrzęsnem jesienią - 30 października br.

Info. i fot. M. Chraniuk