Majowy rajd rowerowy

2017-05-07 08:29

6 maja odbył się „Majowy rajd rowerowy”. Uczestnicy pokonali 65 km na trasie Łosice – Drohiczyn – Łosice. Trasa wiodła do miejscowości  związanych z dworami ziemiańskimi. Na cmentarzu w Niemojkach odwiedzili groby dawnych właścicieli Toporowa, Dąbrowy, Łysowa, Patkowa Ruskiego, Patkowa Pruskiego, Patkowa Józefowa. W Łysowie obserwowali pozostałości po dworze i zapoznali się z historią pobytu w nim Stefana Żeromskiego. Po dawnym dworze w Dąbrowie oprowadzała przewodniczka. Przedstawiła historię dworu oraz życie jego właścicieli. W odrestaurowanym budynku mieści się obecnie Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach –Muzeum Ziemiaństwa. W Korczewie cykliści zwiedzali pałac „Perłę Podlasia” oraz otaczający piękny park. Dalsza trasa wiodła do rezerwatu przyrody „Przekop”. W Bużyskach przeprawili się promem na prawy brzeg Bugu. W Drohiczynie uczestnicy rajdu zapoznali się z historią miejscowości (m.in. koronacja księcia Daniela na króla Rusi), zwiedzili katedrę, Górę Zamkową, bunkry „Linii Mołotowa”. Po smacznym obiedzie (regionalna potrawa – zaguby) udali się w drogę powrotną. W Bużyskach, w domku letniskowym, uczestników przyjęła p. Katarzyna Bolesta. Był tort (z odpowiednim napisem, kawa, herbata), z tarasu można było podziwiać piękną panoramę Drohiczyna.

Uczestnikom przez całą drogę towarzyszyła piękna słoneczna i prawie bezwietrzna pogoda. We wspaniałych nastrojach wszyscy zdrowi wrócili do Łosic.

Organizatorem rajdu było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku  i PUKS w Łosicach.

Tekst i fot. M.Czmoch