Licealiści z Łosic podbijają świat

2012-05-09 12:32

Nasze Łosice będą reprezentowa -

ne w USA, aż trudno w to uwierzyć - mówi z dumą starosta Czesław Giziński. W sierpniu dwoje łosickich licealistów poleci na pięć dni do Wilmington w stanie Delaware, aby wziąć udział w finale światowego konkursu zarządzania firmą JA TITAN.

Bat Furan, czyli Paulina Wasiluk i Łukasz Oleksiuk z I LO w Łosicach, jest jedną z 13 drużyn na świecie biorących udział w finale Global JA TITAN Challenge i jedyną z Polski. To prestiżowy konkurs, którego laureaci mają po studiach otwartą drogę do kariery w biznesie. Jego laureatem był m.in. prezes światowego giganta firmy i organizacji Master Card, która sponsoruje zmagania przyszłych menadżerów. Zadaniem zawodników jest podejmowanie jak najlepszych decyzji dla spółki o zasięgu globalnym, tak jakby stali na jej czele. Potrzeba do tego nie tyle wiedzy ekonomicznej, co raczej indywidualnych zdolności: intuicji i umiejętności przewidywania efektów. Wyniki analizuje system komputerowy, nie ma więc mowy o przychylności bądź niechęci jury.

Młodzież z Łosic startuje w konkursie od wielu lat. Obok tarnowskiej i gdańskiej uważana jest w Polsce za trzeciego faworyta.

Przygotowaniem zawodników zajmuje się od początku Jarosław Mitek. Nigdy dotąd jego drużyna nie osiągnęła tyle, co w tym roku, wygrywając półfinał mistrzostw świata Titana. Młodzi menadżerowie pokonali w swojej ośmiozespołowej grupie inne drużyny z Polski i Rosji. W ubiegłym roku Eagles (Justyna Pawłowska, Dominik Wasiluk, Bartłomiej Joński) zwyciężyli w mistrzostwach Europy. Paulina jest siostrą Dominika, który studiuje obecnie na SGH, tak jak Justyna Pawłowska.

Pobyt w USA jest dla dwojga łosiczan wspaniałą nagrodą. Mieli szczęście, bo nie każdego roku finał odbywa się stacjonarnie - czasami rozgrywany jest przez Internet. Bat Furan spotka się w Wilmington m.in. z Chińczykami i Rosjanami. - Ten finał jest ukoronowaniem wszystkich naszych dotychczasowych startów. To daje mi jako opiekunowi i trenerowi ogromną satysfakcję, nawet jeżeli nie polecę razem z uczniami - podkreśla Jarosław Mitek. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która organizuje udział Polaków w konkursie, nie zdecydowała jeszcze, czy wręczy bilet także nauczycielowi. Paulina i Łukasz mają już wyjazd zapewniony nieodpłatnie.

Łosickie I LO nie tylko przygotowuje uczniów z klas matematyczno-informatycznych do konkursów Ja Titan, ale także organizuje warsztaty dla nauczycieli z innych szkół, które chciałyby brać udział w tej grze symulacyjnej.

Źródło: Słowo Podlasia, nr. 19, str. 5