Koncert „Mazowsze w sercu Niepodległej”

2018-08-24 09:00

23 sierpnia w czwartkowy wieczór w sali Łosickiego Domu Kultury odbył się koncert przygotowany przez Mazowiecki Teatr Muzyczny „Mazowsze w sercu Niepodległej” w ramach cyklu koncertów na 100 – lecie Niepodległości i 20 – lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Podczas spotkania o 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wspomniała Iwona Wujastyk, p.o. dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury. Był to ważny okres dla Polaków, czas wolności, w której przywrócił swoją godność i prawa, a także czas, w którym niejednokrotnie o tę wolność musiał walczyć. Muzyka, która wtedy powstawała i nam towarzyszyła była wyrazem bólu, tęsknoty, złości, ale również miłości, szczęścia i wiary. Dziś dzięki tym utworom możemy zajrzeć do przeszłości, zadumać się nad nią, spróbować zrozumieć czym jest Polska i jak się zmieniała, kim my jesteśmy – wspominała.

Koncert to nie tylko wspomnienie tak szczególnej i ważnej daty, jak 1918 rok, to także wspomnienie dwudziestu lat dynamicznie rozwijającego się województwa mazowieckiego. O tym mówiła Magdalena Sałata Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Minionych 20 lat to czas inwestycji i przedsięwzięć zrealizowanych na terenie Powiatu Łosickiego dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego o których wspominała Bożena Niedzielak Starosta Łosicki.

Na łosickiej scenie wystąpiło wielu znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych, którzy zaprezentowali przepiękne pieśni patriotyczne, wiele innych piosenek oraz wierszy związanych z Polską. Wśród nich Tomasz Gęsikowski, Wojciech Machnicki, Stanisław Górka, Izabella Bukowska – Chądzyńska oraz Artur Gotz. Oprawę muzyczną zapewniał Zbigniew Rymarz, Grzegorz Bożewicz i Jakub Mikulski.

Cykl koncertów pod honorowym patronatem Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, koncert w Łosicach pod patronatem Bożeny Niedzielak Starosty Łosickiego.