II Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej "Szpacze Trele Morele" i 30-lecie Zespołu Marysieńki

2018-01-30 08:53

27 stycznia w świetlicy wiejskiej w Starych Szpakach odbył się II Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej "Szpacze Trele Morele" podczas, którego zaprezentowały się zespoły:  „Jarzębina” z Paszenek, „Adele i Modele” z Platerowa, „Sąsiadeczki” z Kobylan, „Alebabki” z Pruszyn-Pieńków, „Zakrze śpiewa” z Zakrza, „Mielniczanie” z Mielnika, „Korniczanie” z Kornicy, „Marysieńki” ze Szpaków, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic oraz „Kapela Podlaska”.

Przegląd połączony został z Jubileuszem 30-lecie działalności artystycznej Zespołu Ludowego Marysieńki.

Zespół Marysieńki powstał w 1988 r. – na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach kiedy to padł pomysł, aby się spotykać, żeby pośpiewać, jak mówią z potrzeby serca. Piosenki, których uczyły się od starszych mieszkanek Szpak, ale również własne kompozycje złożyły się na repertuar Zespołu. W założonym zespole większość kobiet miała na imię Maria i stąd też wzięła się nazwa zespołu. Obecnie zespół liczy 14 członków i aktywnie uczestniczy w licznych wydarzeniach kulturalnych przekraczając granice województwa.

Koncert jubileuszowy Zespołu Marysieńki był czasem podsumowań, ale również licznych życzeń od zaproszonych gości i zespołów, w imieniu samorządu Powiatu Łosickiego życzenia członkom Zespołu złożył Pan Karol Szymaniuk wicestarosta łosicki.