73. Rocznicy Bitwy 34 OP „Zenona” pod Jeziorami

2017-06-29 14:41

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Stowarzyszenie ŚZŻAK OOP. „Zenona”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji zorganizowali obchody 73. Rocznicy Bitwy 34 OP „Zenona” pod Jeziorami w dn. 24-25 czerwca 2017r.

W sobotę odbył się II Rodzinny Rajd Rowerowy Szlakiem Oddziału Partyzanckiego „Zenona” 34 pp Podlaskiej Dywizji AK.
  Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy pomniku pomordowanych mieszkańców Chotycz. Następnie delegacje oraz mieszkańcy Chotycz i innych miejscowości przejechali do Jezior, gdzie złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym walkę stoczoną przez partyzantów z 34. Pułku Piechoty AK z Niemcami pod dowództwem Majora „Zenona”. W imieniu samorządu powiatowego kwiaty złożyła Bożena Niedzielak – Wicestarosta Powiatu Łosickiego i Wanda Frączek Członek Zarządu Powiatu Łosickiego.
  Uroczystą Mszę Polową koncelebrowaną odprawił ks. Bp. dr Antoni Pacyfik Dydycz OFMCAP. Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Adoramus” z Parafii Trójcy Świętej z Łosic.
  Organizatorzy i licznie zgromadzeni goście: p. Tadeusz Sobieszczak Major „Dudek”, wójtowie, mieszkańcy wsi Jeziory, Chotycze i wielu innych miejscowości, członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.
  Tego dnia miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego ph Oddział Partyzancki 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”.
  Po mszy odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego członka KSOPiT-u. Główne uroczystości zakończyła salwa armatnia i parada Kawalerii KSOPiT. Nad Jeziorkiem czekało wspólne ognisko, przepyszna żołnierska grochówka i śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadził p. Jerzy Kostecki.