71. rocznica wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny

2014-03-31 11:55

30 marca w Łosicach odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę pacyfikacji i wysiedleń na Zamojszczyźnie. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta w Łosicach w intencji mieszkańców ziemi łosickiej i ich rodzin, którzy udzielili pomocy i wsparcia wysiedlonym z Zamojszczyzny oraz ofiar tamtych wydarzeń. Po mszy św. w uroczystym przemarszu poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy udali się pod obelisk, gdzie delegacje złożyły wieńce.

Zebrani w Łosickim Domu Kultury wysłuchali wystąpień Prezesa Powiatowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury, wicestarosty Mariusza Kucewicza, starosty łosickiego Czesława Gizińskiego i burmistrza Janusza Kobylińskiego oraz wprowadzenia dr Beaty Kozaczyńskiej – pracownika naukowego siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego do wystawy pt. ”Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny

Część artystyczna, montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez Drużynę Harcerską „Płomienie” z Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach.

Po zakończeniu części oficjalnej w holu Łosickiego Domu Kultury można było zwiedzać wystawę, jak również spotkać się z kuratorką wystawy Panią Beatą Kozaczyńską.

Po zakończeniu uroczystości, delegacja harcerzy na czele z panią Wandą Frączek Radną Powiatu Łosickiego złożyła kwiaty oraz zapaliła znicz na grobie Dzieci Zamojszczyzny na łosickim cmentarzu.